Thursday, February 29, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTA‘Babi pse e vrave?’/ Dëshmia e 8-vjeçares shqiptare në SHBA që pa...

‘Babi pse e vrave?’/ Dëshmia e 8-vjeçares shqiptare në SHBA që pa tmerrin me sy

Burri shqiptar i akuzuar për rrëmbimin e vajzës së tij 8-vjeçare të hënën vrau nënën e saj me një thikë dhe dorezë bronzi ndërsa vajza shikonte, thonë dokumentet.

Deklaratat e sapo publikuara të arrestit për Renato Muhajn, 34 vjeç, hodhën dritë të re mbi rastin që i shtyu autoritetet të lëshonin një alarm për vajzën e tij 8-vjeçare dhe ta arrestonin Muhajn me akuza të shumta, përfshirë vrasjen e shkallës së parë.

Policia tha se Muhaj sulmoi prindërit e tij në banesën e tyre dhe më pas vrau nënën e vajzës së tij, 32-vjeçaren Suela Saliaj, në banesën e saj në Clearwater.

Emrat e prindërve dhe informacione të tjera janë redaktuar nga deklaratat e lëshuara të martën nga Zyra e Sherifit të Qarkut Pinellas, por detajet e përfshira në dokumentet e shoqëruara me informacionin e lëshuar nga policia ndihmojnë për të krijuar një pamje të një zinxhiri të dhunshëm ngjarjesh.

Incidenti filloi rreth orës 2:44 të mëngjesit të së hënës, kur policia e Clearwater u thirr në vendngjarje. Policia thotë se Muhaj ka rrahur të dy prindërit e tij atje dhe ua ka marrë celularët në mënyrë që të mos telefonojnë 911. Të dhënat tregojnë se Muhaj gjithashtu jeton në kompleks.

Sipas deklarimeve të arrestit, Muhaj ka hyrë në dhomën e gjumit të prindërve të tij dhe gjatë një bisede me ta ka nisur ta godasë me grusht në fytyrë të atin. Babai u trajtuan më vonë në spital me disa hematoma dhe dhëmbë të thyer. Muhaj kapi edhe një hanxhar dhe e ngriti armën sikur do të godiste me të nënën e tij. Prindërit e tij ‘u kapën me njëri-tjetrin dhe mbyllën sytë nga frika se mos do të vriteshin nga Muhaj’, thuhet në deklaratë.

Muhaj e goditi nënën e tij në kofshë dhe e shtyu disa herë në një shtrat. Kur njëri prind arriti të largohej nga banesa, Muhaj e mbylli derën dhe nuk pranoi ta linte prindin tjetër të largohej. Më vonë, prindi mundi të arratisej kur Muhaj shkoi në një dhomë tjetër, shkruajnë mediat amerikane. Gjatë daljes nga banesa, Muhaj bëri një koment se dikush, emri i personit është redaktuar, është ‘në duart e djallit’.

Policia e Clearwater kontaktoi Departamentin e Policisë Largo për ndihmë në gjetjen e Muhaj dhe policia e Largo shkoi gjithashtu në shtëpinë e Saliajt për të kryer një kontroll. Sipas një deklarate, oficerët panë gjak jashtë banesës së Saliajt së bashku me një thikë. Brenda banesës, Saliajn e gjetën të vdekur në dyshemenë e dhomës së gjumit dhe gjak në shtratin e saj dhe mbi dhe rreth trupit të saj. Asaj i ishte prerë fyti.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME