Thursday, June 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTABanda të miturish gangsterë të stilit gjerman në Greqi (vidio)

Banda të miturish gangsterë të stilit gjerman në Greqi (vidio)

Prodhimi: Zougla.gr WebTv 2023

Ata hyjnë në paligjshmëri që në moshën 12-vjeçare. Ata formojnë banda që enden rrugëve dhe bëhen frika dhe tmerri në shumë zona të kryeqytetit. Anëtarët nuk hezitojnë as të godasin me thikë për të siguruar sovranitetin e tyre territorial. Ata angazhohen në sulme me rrahje të pamëshirshme dhe të rënda , larje hesapesh të përgjakshme, grabitje dhe trafik droge. Pra, këta janë “gangsterët” adoleshentë që më vonë do të bëhen anëtarë të grupeve të krimit të organizuar të së nesërmes.

Të dhënat për delikuencën e të miturve në Greqi godasin “të kuqe” siç thonë për kamerën e “Xhunglës” personat që merren çdo ditë me raste të tilla. Çdo javë, autoritetet në rajone të ndryshme të Atikës thirren të merren me incidente të lidhura me të miturit, ndërkohë që ka shumë raste.

Edhe pse fenomeni ishte ulur gjatë karantinës, me lehtësimin e të gjitha këtyre masave shëndetësore treguesit u hodhën ndjeshëm.

“Për shumë të mitur dhuna është tashmë një mënyrë jetese dhe nuk fshihet” , zbulojnë në gazetën tonë online zyrtarë të organeve të akuzës. “ Incidentet na tronditin jo vetëm për egërsinë e tyre, por edhe për zonat ku ndodhin” , shtojnë ata. Ajo që është e rëndësishme është fakti se, siç shihet nga raporti, nuk janë më vetëm periferitë perëndimore ato që marrin drejtimin. Hulumtimet tregojnë se delikuenca e të miturve nuk ka fusha specifike. Pagrati, Byron, Kolonos, Nea Smyrni, Zografou, Kifisia, Sepolia, Kallithea, Galatsi, Agios Dimitrios, Ilioupoliqarqe të tjera kanë hyrë herë pas here dhe vazhdojnë të jenë në shënjestër të autoriteteve që po përpiqen të kufizojnë fenomenin. Shumë banda u shpërbënë dhe u shpërndanë, si “huliganët e Kolonos” dhe  “Strassenbande” ndërsa të tjera u krijuan paralelisht. Disa kanë një emër dhe disa jo. Ata dalin si kërpudha.

Por çfarë është ajo që e nxjerr të miturin në paligjshmëri dhe e bën të paskrupullt? A është fuqia që ai ndjen në një tufë? A është nevoja për një shfaqje fuqie? A është mënyra e lehtë për të marrë para pas një grabitjeje? Cili është roli i familjes, shkollës dhe shtetit? Cili është roli i mediave sociale ku shkelësit 12 dhe 13 vjeç shfaqin veprimet e tyre? A mund të japin zgjidhje represioni dhe burgimi, çfarë nuk shkon dhe ku po shkojmë?

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: