Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedBarcelona, taksë e re lundrimi për turistët kundër ndotjes së ‘kroçierave përbindësh’

Barcelona, taksë e re lundrimi për turistët kundër ndotjes së ‘kroçierave përbindësh’

Turistët në bordin e anijeve turistike për në Barcelonë së shpejti do të duhet të paguajnë një taksë tjetër për të ndihmuar në frenimin e ndotjes në qytetin port spanjoll.

Vizitorët tashmë janë të ngarkuar me një tarifë turistike, 3 € për një qëndrim më shumë se 12 orë dhe 1 € për një qëndrim më pak se 12 orë.

Këto kosto – së bashku me një shtesë ekzistuese prej 1,75 € – zakonisht përfshihen në koston e rezervimit të lundrimeve ose hoteleve.

Specifikat e taksës së re do të përshkruhen “në javët e ardhshme”, tha ministrja katalonase për veprimin klimatik, Teresa Jordà.

Sa do t’u kushtojë vizitorëve taksa e re?

Qeveria katalanase – autoriteti i transferuar që qeveris Barcelonën – nuk ka njoftuar ende se sa do t’u kushtojë vizitorëve taksa e re.

“Ne presim të jemi në gjendje të paraqesim, në javët e ardhshme, propozimin e qeverisë për të rregulluar emetimet në zonat portuale të Katalonjës,” tha Jordà.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME