Tuesday, May 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIBashkimi Evropian i ka shpallur luftë TikTok

Bashkimi Evropian i ka shpallur luftë TikTok

Për të forcuar sigurinë kibernetike të Komisionit, bordi i brendshëm i menaxhimit të Komisionit ka vendosur të pezullojë përdorimin e aplikacionit TikTok në pajisjet e tij zyrtare, si dhe në pajisjet personale të regjistruara në shërbimin celular të Komisionit.

Kjo masë synon të mbrojë Komisionin nga kërcënimet dhe veprimet kundër sigurisë kibernetike, të cilat mund të përdoren për sulme kibernetike kundër mjedisit zyrtar të Komisionit, thuhet në një njoftim të lidhur. Zhvillimet në sigurinë e platformave të tjera të mediave sociale do të jenë gjithashtu nën shqyrtim të vazhdueshëm.

Masa është në përputhje me politikat strikte të brendshme të sigurisë kibernetike të Komisionit në lidhje me përdorimin e pajisjeve celulare për komunikime të lidhura me punën. Ai plotëson këshillat e vjetra të Komisionit për stafin për të zbatuar praktikat më të mira kur përdorin platformat e mediave sociale dhe për të mbajtur një nivel të lartë të ndërgjegjësimit për sigurinë kibernetike në punën e tyre të përditshme.

Komisioni është i përkushtuar të sigurojë që stafi i tij të jetë i mbrojtur në mënyrë adekuate kundër kërcënimeve në rritje kibernetike dhe incidenteve kibernetike. Prandaj, është detyra jonë t’i përgjigjemi sa më shpejt të jetë e mundur alarmeve të mundshme të sigurisë kibernetike, thuhet në deklaratë.

Pezullimi i sotëm i përdorimit të aplikacionit është një vendim i brendshëm i shërbimit, i kufizuar rreptësisht në përdorimin e pajisjeve të regjistruara në shërbimin e pajisjeve celulare të Komisionit.

Afati deri më 15 mars për drejtuesit e Dhomës

Më herët, përpara njoftimit zyrtar, një zyrtar evropian i tha Politico-s se të enjten në mëngjes i gjithë stafi u udhëzua të hiqte TikTok nga pajisjet e tyre të korporatës. Zyrtarët e Komisionit gjithashtu duhej të fshinin TikTok nga pajisjet e tyre personale nëse kishin instaluar aplikacione të lidhura me punën në to. Përndryshe, nëse ata insistonin të mbanin TikTok, anëtarët e stafit duhej të fshinin aplikacionet që lidhen me punën nga telefonat e tyre personalë.

Sipas Politico, zyrtarët e Komisionit duhet të çinstalojnë aplikacionin e ndarjes së videove “sa më shpejt të jetë e mundur” dhe para 15 marsit . “Duke filluar nga 15 marsi, pajisjet me aplikacionin e instaluar do të konsiderohen të papajtueshme me mjedisin e korporatës”, thuhet në një email dërguar stafit, duke theksuar se vendimi është marrë për të mbrojtur të dhënat e Komisionit.

Institucionet e tjera të Bashkimit Evropian, përfshirë Këshillin dhe Parlamentin, ka të ngjarë të ndjekin ndalimin e zbatimit kinez. Megjithatë, veçanërisht për Parlamentin Evropian, mund të duhet më shumë kohë që të zbatohet një politikë e tillë, vëren Politico.

Shqetësimet perëndimore për spiunazhin

Qeveritë në Perëndim janë gjithnjë e më shumë të shqetësuara se kompanitë kineze të teknologjisë po ndihmojnë qeverinë e Kinës dhe agjencitë e inteligjencës të mbledhin sasi të mëdha të dhënash nga e gjithë bota. 

SHBA në dhjetor e ndaloi aplikacionin nga të gjitha pajisjet e qeverisë federale për shkak të frikës së spiunimit të mundshëm nga Kina, ku ndodhet kompania mëmë e TikTok, ByteDance.

Shefi ekzekutiv i TikTok, Su Zhiqiu, do të dëshmojë për herë të parë para Kongresit Amerikan më 23 mars për rreziqet e mundshme për sigurinë kombëtare të SHBA.

Në BE, zyrtarët e Komisionit paralajmëruan CEO të TikTok, gjatë vizitës së tij të parë në Bruksel, të respektojë legjislacionin evropian. Në Holandë, punonjësit e infrastrukturës qeveritare janë këshilluar të shmangin aplikacionin TikTok.

Megjithatë, shumica e vendeve të BE-së – dhe Brukseli – deri më tani kanë shmangur ndalimin e përdorimit të TikTok.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME