Sunday, April 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREBE nis hetimin për X të Elon Musk

BE nis hetimin për X të Elon Musk

Bashkimi Evropian ka njoftuar një hetim për X të Elon Musk, dikur Twitter, për shkelje të mundshme të rregulloreve të mediave sociale.

Komisioneri dixhital i BE-së Thierry Breton tha se shkeljet e supozuara përfshijnë dezinformim dhe përmbajtje të paligjshme, duke shënuar kështu herën e parë që një kompani është hetuar që nga hyrja në fuqi e rregullave.

“Sot ne hapim procedurat formale të shkeljes kundër X,” shkroi Breton në një postim në X të hënën. Zëdhënësi Johannes Bahrke tha në një konferencë për shtyp në Bruksel: “Komisioni tani do të hetojë sistemet dhe politikat e X në lidhje me disa shkelje të dyshuara. Nuk paragjykon rezultatin e hetimit.”

Hetimi do të shqyrtojë nëse X, i njohur më parë si Twitter, dështoi të bëjë mjaftueshëm për të frenuar përhapjen e përmbajtjes së paligjshme dhe nëse masat për të luftuar “manipulimin e informacionit”, veçanërisht përmes veçorisë së Shënimeve të Komunitetit, ishin efektive.

BE-ja gjithashtu do të shqyrtojë nëse X ishte mjaft transparent me studiuesit dhe do të shqyrtojë dyshimet se ndërfaqja e tij e përdoruesit, përfshirë shërbimin e tij të abonimit me tick blu, ka një dizajn mashtrues.

“X mbetet e përkushtuar në përputhje me Aktin e Shërbimeve Dixhitale dhe po bashkëpunon me procesin rregullator,” tha kompania në një deklaratë të përgatitur.

“Është e rëndësishme që ky proces të mbetet pa ndikim politik dhe të ndjekë ligjin. X është fokusuar në krijimin e një mjedisi të sigurt dhe gjithëpërfshirës për të gjithë përdoruesit në platformën tonë, duke mbrojtur lirinë e shprehjes dhe ne do të vazhdojmë të punojmë pa u lodhur drejt këtij qëllimi.”/Lapsi.al

Marrë nga: Independent

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME