Monday, July 15, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIBien aksionet e Snapchat

Bien aksionet e Snapchat

Aksionet e pronarit të platformës së mediave sociale Snapchat kanë rënë dhe paralajmëroi se përballet me kushte “tepër sfiduese”. Firma thotë se reklamuesit kanë shkurtuar shpenzimet pasi po përballen me ndërprerje të zinxhirit të furnizimit.

Aksionet e Snap ranë me më shumë se 25 për qind në bursën e New Yorkut

Aksionet në gjigantët e teknologjisë, duke përfshirë pronarin e Facebook Meta dhe kompaninë mëmë të Google, Alphabet, ranë gjithashtu për shkak të shqetësimeve për erërat e kundërta ekonomike.

Pasi tregjet amerikane u mbyllën të enjten, Snap raportoi të ardhura prej 1.11 miliard dollarësh për tre muajt deri në fund të qershorit.

Kompania tha se disa nga reklamuesit e saj kishin shkurtuar shpenzimet pasi u përballën me kostot në rritje, ndërprerjet e zinxhirit të furnizimit dhe mungesat e fuqisë punëtore.

Firma tha gjithashtu se ndryshimet e privatësisë në iPhone, sfidat ekonomike dhe konkurrenca gjithnjë e më e ashpër për reklamuesit kishin “ngadalësuar ndjeshëm” rritjen e të ardhurave të saj.

Sidoqoftë, përdoruesit aktivë të përditshëm në Snapchat u rritën në 347 milionë deri në fund të qershorit, duke mposhtur parashikimet.

Ajo tha se tani synon të reduktojë punësimin, të rrisë biznesin e reklamave dhe të gjejë burime të reja të ardhurash.

Pas rezultateve, aksionet në firmat e mëdha të teknologjisë që shesin gjithashtu reklama në internet – duke përfshirë Meta, Alphabet, Twitter dhe Pinterest – humbën terren në tregtimin pas orarit të punës.

Fitimet e Snap vijnë përpara rezultateve nga rivalët më të mëdhenj duke përfshirë Twitter, i cili pritet të publikojë shifrat më vonë të premten, ndërsa Alphabet është planifikuar të postojë përditësiminet e fundit të martën, e ndjekur nga Meta të mërkurën.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME