Sunday, December 3, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLE‘Celebrate Love’ në New York, 500 çifte kurorëzuan dashurinë

‘Celebrate Love’ në New York, 500 çifte kurorëzuan dashurinë

Sa më shumë, aq më mirë për 500 çiftet që u martuan simbolikisht në Lincoln Center.

Pasi anulimit të shumicave të dasmave gjatë dy vjetëve të fundit, ngjarja e fundit në Qendrën Lincoln për Artet Performuese “Celebrate Love: A (Re)Dasding” ofroi një mundësi për qindra çifte të pohonin dashurinë e tyre për njëri tjetrin.

Ceremonia simbolike – dhe jo ligjërisht e detyrueshme – u organizua në qytetin e New Yorkut nga aktorja, Lea DeLaria.

“Gjatë kaq shumë trazirave, ne vërtet donim të ofronim një sezon veror të rrënjosur në atë që i nevojitet qytetit të New Yorkut. Dasma ishte një pjesë qendrore e sezonit tonë të verës, duke krijuar një hapësirë për çiftet që t’i ripërkushtojnë dashurinë e tyre ndaj njëri-tjetrit”, tha Shanta Thake, Shefe Artistike në Lincoln Center.

Alayeto dhe Mariely Del Zelle, të cilët punojnë në sektorin e arsimit, u fejuan gjatë Maratonës së New Yorkut në nëntor të vitit 2019.

Por vetëm pak muaj më vonë, filloi pandemia COVID-19. “Ne pritëm dhe pritëm”, tha ajo për CNN.

Kur Del Zelle dëgjoi për ngjarjen “Re(Dasma)”, ata e panë atë si “mundësinë e përsosur” dhe aplikuan për t’u martuar në bashkinë e qytetit përpara se të merrnin pjesë në ceremoninë e Lincoln Center.

Alayeto e përshkroi ngjarjen si “të larmishme, pranuese dhe gjithëpërfshirëse”, duke vënë në dukje përzgjedhjen e larmishme të udhëheqësve të besimit që kryesuan ceremoninë.

“Ndihej sikur kishim një dasmë në NYC dhe nuk duhej të paguanim për asgjë, gjë që ishte shumë e mahnitshme”, tha Alayeto.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME