Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREDASH zbardh bisedën me dyer të mbyllura të Blinken dhe Begajt

DASH zbardh bisedën me dyer të mbyllura të Blinken dhe Begajt

Departamenti Amerikan i Shtetit ka zbardhur pjesë nga biseda që zhvilloi Sekretari Blinken me Presidentin e Republikës, Bajram Begaj.

Biseda e plotë:

SEKRETARI BLINKEN: Faleminderit shumë, zoti President. Është një privilegj.

PRESIDENTI BEGAJ: Një kënaqësi e madhe. Faleminderit.

SEKRETARI BLINKEN: Faleminderit.

PRESIDENTI BEGAJ: Është shumë mirë që ne mund të tregojmë se partneriteti ynë strategjik është më i fortë se kurrë.

SEKRETARI BLINKEN: Nuk mund të pajtohesha më shumë. Faleminderit.

PRESIDENTI BEGAJ: Dhe unë jam mirënjohës për atë që po bëni për Shqipërinë, për Kosovën dhe në rajon. Dhe, natyrisht, nuk mund të lë pa përmendur se ju keni bërë kaq shumë për demokracinë shqiptare, për shtetin e së drejtës, për reformën në drejtësi, për mbrojtjen e sigurinë, dhe sigurisht për ekonominë dhe arsimin. Dhe unë mund t’ju siguroj se Shqipëria është e përkushtuar të jetë gjithmonë me ju, dhe sigurisht, ne do të jemi një kontribues për sigurinë rajonale dhe globale.

SEKRETARI BLINKEN: Këtë e shohim çdo ditë. Ky është një partneritet dhe ne jemi mirënjohës për të. Ne e dimë se kaq shumë nga sfidat që ka secili prej nesh, ne mund t’i përballojmë në mënyrë më efektive së bashku, jo vetëm. Dhe kështu që ne të kemi miqësinë, partneritetin – kanë qenë 101 vjet marrëdhënie diplomatike, por vitet e fundit veçanërisht ne kemi parë forcën e partneritetit në shumë fusha të ndryshme. Kështu që është një kënaqësi e madhe.

PRESIDENTI BEGAJ: Është një mesazh i fortë që po mbështesni Shqipërinë, politikën e jashtme shqiptare dhe sigurisht të ardhmen e Shqipërisë – rrugën e saj drejt bashkimit evropian.

SEKRETARI BLINKEN: Po.

PRESIDENTI BEGAJ: Dhe jam i sigurt për këtë – dhe e shoh këtë vizitë si një të ardhme të ndritur për Shqipërinë dhe partneritetin tonë. Partneriteti strategjik do të jetë për më shumë qindra vjet që do të vijnë, kështu që do të kemi kohë të festojmë.

SEKRETARI BLINKEN: Është një dëshirë shumë – shumë e mirë.

PRESIDENTI BEGAJ: Mirë. Faleminderit.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME