Wednesday, June 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedDëndën Europën me drogë, shkatërrohet banda shqiptare në Spanjë

Dëndën Europën me drogë, shkatërrohet banda shqiptare në Spanjë

Autoritetet në Spanjë një bandë të rrezikshme trafikantësh droge që eksportonin marijuanë në Europën Qendrore.

Gjatë operacionit kreu i organizatës ka qëlluar me armë policinë kur kanë hyrë në shtëpinë e tij për ta kontrolluar. 11 persona janë arrestuar dhe shtatë plantacione janë çmontuar. Pjesa e parë e operacionit u krye më 30 nëntor dhe kishte si objektiv arratisjen e kësaj bande të përbërë kryesisht nga shtetas shqiptarë.

Ndërmjet dy fazave të hetimit, u sekuestruan 4300 bimë marihuanë dhe 40 kilogramë kanabis të përshtatshme për shpërndarje. Po ashtu u kryen gjashtë bastisje dhe kontrolle në komunat Vidreres dhe Lloret de Mar.

Gjatë operacionit u arrestuan 11 persona. Kreu i grupit kriminal akuzohet për anëtarësim në një organizatë kriminale, krime kundër shëndetit publik në fushën e trafikut të drogës, sulm ndaj agjentëve të ‘autoritetit dhe posedim të paligjshëm të armët.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME