Friday, December 8, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETE provuar/ Vitamina C 500 me Zink dhe D3 direkt, mbrojtja më...

E provuar/ Vitamina C 500 me Zink dhe D3 direkt, mbrojtja më e mirë ndaj Covid-19

Prej më shumë se dy vitesh, bota u pushtua nga pandemia ‘Covid19’, ndërsa Vitamina C u rekomandua si mbrojtësi më i mirë, për rritjen e imunitetit

Javët e fundit numri i të prekurve nëpër botë, por edhe në Shqipëri është shumëfishuar e paralelisht me të edhe i të shtruarve në spitale. Kjo bën që njerëzit t’i kthehen kujdesit për veten. Ndaj, rëndësia e Vitaminës C në këtë periudhë, është me e madhe se asnjëherë.

Vitamina C është një antioksidant i fuqishëm që ul rrezikun e sëmundjeve kronike, ndihmon në menaxhimin e presionit të lartë të gjakut dhe ul riskun e sëmundjeve të zemrës. Studimet e institucioneve shkencorë të shëndetit kanë treguar gjithashtu se, Vitamina C ul nivelet e acidit urik në gjak, ndërkohë që ndihmon në parandalimin e mungesës së hekurit në trup dhe luftimin e anemisë.

Ruajtja e kujtesës dhe e të menduarit gjatë plakjes apo moshës së tretë, është një nga përfitimet e Vitaminës C.

Rol te rëndësishëm në funksionimin e sistemit imunitar kanë edhe D3 dhe Zinku

Vitamina D është shumë e rëndësishme për shëndetin e kockave, lufton ç’rregullimet autoimune, ostoprozën dhe simptomat e depresionit.

Zinku është një element tjetër shumë i rëndësishëm për organizmin dhe shëndetin

Imagjinoni sikur të treja këto t’i përmbledhim në një bustinë të vetme!

Ky kombinim kaq i rëndësishëm vjen nga Fortex me bustina në formë pluhuri!

Vitamina C 500 me Zink dhe D3, pihet pa ujë, është shumë e shijshme, si dhe mund të mbahet lehtësisht në xhep apo çantë.

Ky suplement ndihmon në nxitjen e prodhimit të qelizave të bardha të gjakut të njohura si limfocitet dhe fagocite, të cilat ndihmojnë në mbrojtjen e trupit kundër infeksionit.

Referuar këtyre studimeve dhe të dhënave shkencore, rezulton se, Vitamina C 500 me zink dhe D3 është një mrekulli për shëndetin e njeriut. Por, bëhet më e domosdoshme dhe kur në rrezik për shëndetin dhe jetën tonë, bëhen edhe faktorë të jashtëm, siç është Covid19 dhe mutacionet e tij që kanë rinisur përhapjen dhe infektimet masive. Ndaj, ky kombinim është mbrojtësi e forcuesi më i mire i imunitetit për të parandaluar infektimin, apo kalimin me sa më pak pasoja.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME