Tuesday, May 30, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETEskluzive/ Çobanesha nga Kallmi e mërzitur me qeverinë Rama, ja çfarë thotë...

Eskluzive/ Çobanesha nga Kallmi e mërzitur me qeverinë Rama, ja çfarë thotë ajo (foto e vidio)

Fier – Çifti Mevlat dhe Nazire Buzi  nga fshati Kallm i Madh prej mbi 30 vjet i ruajnë bagëtit  bashkë, të pa kënaqur nga mënyra e qeverisjes Rama dhe nga subvencionet në bujqësi. “Të ikin, të zhduken , kthyen kohën e Enverit”, thotë AJO.

Prej mbi 30 vjet çifti i pensionistëve Mevlat dhe Nazire Buzi nuk janë ndarë nga bagëtitë duke i nxjerrë për ti kullotur bashkë. Mevlati është 70 vjeç  dërsa e shoqja 65 dhe kanë 4 fëmijë që jamë të martuar dhe janë në emigracion.

Cdo ditë ata dalin bashkë me tufën e deleve e dhive për ti kullotur anës kanaleve apo në toka që janë braktisur nga bashkëfshatarë të tyre.

Mevlati tregonë se për sipërfaqet e tokave që ka i pumon për ushqim për bagëtine dhe ka marr subvenvione, ka aplikiar edhe për këtë vit por se di nëse do marri, ndërsa për bagëtitë nuk merr. Me këtë metodë subvencioni thotë ai merr ai që ka dhe vdes ai që nuk ka. Duhet të kem mbi 50 krerë të  marr subvencion,  thotë ai.

Teksa flasim me Mevlutin e na tregon për vështirësitë afrohet bashkëshortja e tij  Nazireja e cila pohonë  e nxehur dhe me retorikë, opo po kërkoja një gazetar të flisja. Çfarë Rama Rama Rama, të vi të marri dy pensionet tona 140 mije lekë të vjetra tia japi gruas tij e të vi të nxjerri muajin.

Ajo shkon më tej kur thote se ka paguar 3 milionë leke për të plotësuar vitet e punës dhe tani po merr lekët që ka paguar.  I bëjmë për të marr vota, të iki të zhduket Rama e ata që ka pas se kan kthyer kohen e Enverit, të zhduken.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: