Monday, July 15, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREEuro 2024/ Ja çfarë i duhet Shqipërisë për t’u kualifikuar nga grupet

Euro 2024/ Ja çfarë i duhet Shqipërisë për t’u kualifikuar nga grupet

Pas barazimit me Kroacinë në frymën e fundit në Hamburg, Shqipëria mori pikën e parë në këtë Europian. Realisht me një ndeshje dinjitoze, të cilën e shpresuam me Italinë, kur kishim shënuar që sekondën e 23-të, por u mbyllëm në mbrojtje dhe humbëm.

Ekipi kuqezi vijon që të jetë në vendin e tretë në grup për shkak të golavarazhit, por sa i përket renditjes së vendeve të treta në të gjitha grupet, momentalisht Shqipëria është në vendin e dytë, pas Sllovenisë. Por jemi akoma herët sepse ka shumë ndeshje dhe renditja lëviz.

Skuadra e Sylvinhos ka luajtur një ndeshje më shumë se skuadrat e tjera, teksa shanset vazhdojnë të jenë për t’u kualifikuar. Një mrekulli ndaj Spanjës, me një fitore të mundshme të kuqezinjve, do ta kualifikonte Shqipërinë, ndoshta edhe si vend të dytë nëse Italia mposhtet në të dyja ndeshjet e radhës. Italia do të përballet me Spanjën këtë të enjte në ora 21.00 dhe me pas takohet me Kroacinë.

Një barazim me Spanjën do të na çonte në kuotën e dy pikëve dhe për të qëndruar në vendin e tretë do të na duhej dhe një barazim ose fitore e Italisë përballë Kroacisë, por për t’u kualifikuar, duhet që të ketë të paktën dhe dy skuadra të tjera në vendin e tretë në grup me dy ose më pak pikë dhe që të kenë golavarzh më të keq se Shqipëria.

Por, këto janë llogaritje shansi!

Që të jemi të kualifikuar duhet që Spanja të rrah Italinë dhe Shqipëria të mposhtë Spanjën.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME