Thursday, February 22, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËEurosong 2023 do të mbahet në Liverpool

Eurosong 2023 do të mbahet në Liverpool

Eurovision 2023/ Liverpooli është përzgjedhur si qyteti pritës për Festivalin e 67-të të Këngës në Eurovizion, pas një gare të ngushtë Glasgow.
Finalja e Madhe e Eurovision Song Contest 2023 do të zhvillohet në Liverpool Arena pranë lumit Mersey të shtunën më 13 maj me gjysmëfinale të martën më 9 dhe të enjten më 11 maj.

BBC, së bashku me Unionin Evropian të Transmetuesve (EBU), do të organizojnë Konkursin në konsultim me UA:PBC, transmetuesin publik të Ukrainës dhe fituesit e vitit të kaluar të Konkursit.

Liverpooli u zgjodh pas një procesi të fortë të qytetit që ekzaminoi objektet në vend; aftësia për të akomoduar mijëra delegacione vizitore, fansa dhe gazetarë; infrastruktura; dhe oferta kulturore e qytetit pritës në pasqyrimin e fitores së Ukrainës në 2022.
Mbikëqyrësi Ekzekutiv i Eurovision Song Contest Martin Österdahl e mirëpriti lajmin:

“Liverpooli është vendi ideal për të pritur Festivalin e 67-të të Këngës në Eurovizion në emër të Ukrainës.

Qyteti është sinonim i muzikës dhe Liverpool Arena tejkalon të gjitha kërkesat e nevojshme për të organizuar një ngjarje globale. Na ka bërë shumë përshtypje pasioni që qyteti ka treguar në përqafimin e Konkursit. Idetë e tyre gjithëpërfshirëse për vendosjen e fituesve të vitit të kaluar, Ukrainën, përpara dhe në qendër.

Ky do të jetë konkursi i parë i këngës në Eurovizion që do të mbahet në Mbretërinë e Bashkuar në 25 vjet dhe, ndërsa punojmë me transmetuesin tonë pritës, BBC, për të festuar fitoren e Ukrainës, ky prodhim unik premton të jetë me të vërtetë shumë i veçantë.’

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME