Thursday, June 20, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIFord do prodhojë mbulesë dielli që të thyejë dritaren në rast urgjence

Ford do prodhojë mbulesë dielli që të thyejë dritaren në rast urgjence

Një patentë e thjeshtë por jetëshpëtuese nga Ford

Më 10 tetor 2023, Ford paraqiti një përshkrim me pesë faqe të konceptit të tij të ri në Zyrën e Patentave dhe Markave të SHBA-së. Një ide e thjeshtë por jetëshpëtuese.

Ford po mendon të bëjë shami shofer-pasagjer që, në një situatë të bllokuar, do të jenë në gjendje të thyejnë xhamin dhe të ofrojnë një rrugëdalje.

Disa imazhe në patentë tregojnë një maskë dielli normale që mund ta gjeni në çdo automjet. Është montuar (si pothuajse çdo gjë) në një shufër metalike, e cila ju lejon ta ktheni atë sipas pozicionit të diellit dhe të keni një hije.

Megjithatë, ky i veçantë, në vend që të jetë i lidhur përgjithmonë me shufrën, mund të hiqet për të zbuluar një fund të mprehtë, duke ju dhënë një mjet të vogël që, në teori, mund të thyejë një dritare.

Por a është praktike? Shumica e mjeteve për thyerjen e xhamit kanë formën e një çekiçi të vogël. Patenta nuk flet për madhësinë e këtij ndërprerësi të integruar të xhamit, por bën referencë domethënëse për lakoren në formë L në dizajn. Nëse kjo do t’i japë një personi kontroll të mjaftueshëm për të thyer një dritare, është, sinqerisht, diçka që shpresojmë se nuk duhet ta zbulojmë kurrë.

Sigurisht, ne shohim shumë patenta që nuk përparojnë kurrë përtej kësaj faze, kështu që nuk mund të thuhet nëse kjo do të shohë ndonjëherë jetë në një automjet prodhimi. Edhe pse e vërteta është se duket shumë e thjeshtë dhe shumë e zgjuar në të njëjtën kohë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME