Sunday, July 14, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREGjenet tona/ Shqiptarët janë më të prekur nga kanceri, shurdhësia dhe talasemia

Gjenet tona/ Shqiptarët janë më të prekur nga kanceri, shurdhësia dhe talasemia

Në popullsinë shqiptare përgjatë 5 viteve të fundit, janë dyfishuar kërkesat për kryerjen e testeve gjenetike. Veçanërisht pas pandemisë, jo vetëm çiftet e reja që planifikojnë të sjellin në jetë fëmijë, por edhe individë që kanë histori familjare, gjithnjë e më shumë po kërkojnë të dinë nëse do të preken nga sëmundjet që vuajnë familjarët e tyre.

Mjekësia po i referon testet gjenetike për një diagnostikimin më të mirë të sëmundjeve. Por ende për pjesën më të madhe të analizave të tilla, qytetarët vijojnë t’i drejtohen laboratorëve jashtë vendit, pasi nuk ofrohen në Shqipëri.

Referuar testeve që kryhen në Shqipëri, sëmundjet gjenetike më të përhapura te shqiptarët janë shurdhësia, Sindroma Down, talasemia, distorfia muskulare, kanceri i gjirit dhe ai i zorrës së trashë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME