Friday, December 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREGoogle nis fshirjen e llogarive të vjetra

Google nis fshirjen e llogarive të vjetra

Google ka filluar të paralajmërojë përdoruesit se do të fshijë miliona llogari të Gmail muajin e ardhshëm si pjesë e një përditësimi të madh të platformës.

Pastrimi do të ndikojë në të gjitha llogaritë personale të Google qënuk janë përdorur për të paktën dy vjet, me email, dokumente,  kalendar, foto dhe video të fshira përgjithmonë.

Politika u prezantua në fillim të këtij viti, por është vendosur të hyjë në fuqi në dhjetor 2023.

“Ne po përditësojmë politikën tonë të pasivitetit për llogaritë e Google për dy vjet në të gjithë produktet tona,” shkroi Ruth Kricheli, nënkryetare e menaxhimit të produkteve të Google, në një postim në blog në maj.

“Ky përditësim përafron politikën tonë me standardet e industrisë rreth mbajtjes dhe fshirjes së llogarisë dhe gjithashtu kufizon sasinë e kohës kur Google ruan informacionin tuaj personal të papërdorur.” Masa ka për qëllim mbrojtjen e përdoruesve aktivë të Google nga kërcënimet e sigurisë.

Çdo llogari në rrezik fshirjeje do të marrë “njoftime të shumta” përpara se të ndërmerret ndonjë veprim, tha Google, duke përfshirë çdo adresë emaili rikuperimi të lidhur.

Gjigandi i teknologjisë tashmë ka filluar të dërgojë email për të prekurit, duke u thënë përdoruesve se është “për të mbrojtur informacionin tuaj privat dhe për të parandaluar çdo akses të paautorizuar në llogarinë tuaj, edhe nëse nuk po përdorni më shërbimet tona”.

Humbja e aksesit në një llogari të Gmail gjithashtu mund t’i parandalojë njerëzit që të përdorin platforma dhe shërbime të tjera në internet që lidhen me atë adresë emaili, edhe nëse ato nuk janë të lidhura me Google.

Për të mbajtur një llogari aktive dhe për të shmangur fshirjen, përdoruesit e Google këshillohen të hapin ose dërgojnë një email, të përdorin Google Drive, të shkarkojnë një aplikacion në Google Play ose thjesht të bëjnë një “Kërkim”.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME