Sunday, July 14, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTAGrabitet në mes të ditës argjendaria e famshme e Parisit (fotot)

Grabitet në mes të ditës argjendaria e famshme e Parisit (fotot)

3 grabitës të armatosur arritën të largohen sot nga një dyqan bizhuterish në qendër të Parisit me mallra luksoze me vlerë deri në 15 milionë euro. Bastisja në dyqanin Piaget në qarkun e 2-të të qytetit ndodhi mesditën e së martës teksa blerësit ishin ende brenda. Autorët hynë të armatosur dhe kërcënuan stafin.

“Autorët ishin 2 burra me kostume dhe një grua me fustan. Ata hynë me qetësi në dyqanin Piaget dhe më pas kërcënuan stafin me një armë me një silenciator. Të gjithë në pjesën e pasme të dyqanit u detyruan të shtrihen në tokë. Grabitësit më pas detyruan një anëtar të stafit të hapte vitrinat e ekspozuara dhe një sirtar ku mbahen disa nga bizhuteritë më të shtrenjta. Pasi ata kishin marrë mjaft bizhuteri, ikën në këmbë dhe më pas ndoshta hipën në një mortor aty pranë” – tha një burim nga hetimet për mediat.

Burimi tha se askush nuk u lëndua nga bastisja dhe se vlera e sendeve të marra arrinte në 15 milionë euro. Prokuroria e Parisit ka hapur një hetim për “grabitje të armatosur nga një bandë e organizuar” dhe “rrëmbim”. Piaget, prodhues dhe argjendari luksoze zvicerane u themelua në vitin 1874 nga Georges Piaget në fshatin La Côte-aux-Fées. Orët dhe sende të tjera luksoze kanë etiketa çmimesh që mund të arrijnë disa dhjetëra mijëra euro.

Piaget është një degë e grupit Richemont, i cili gjithashtu zotëron disa kompani të tjera të mallrave luksoze, duke përfshirë Cartier, Baume dhe Mercier, Chloe, dhe Van Cleef dhe Arpels. Bastisja është e fundit në një serie të gjatë të kryer në qendër të Parisit. Në mars, grabitësit vodhën bizhuteri me vlerë miliona paund nga një dyqan Bulgari aty pranë. I njëjti dyqan Bulgari u vu në shënjestër për herë të parë në shtator 2021, kur kriminelët u larguan me mallra me vlerë rreth 10 milionë paund.

Armed Gang Takes Piaget Jewellery Worth Millions In Paris Heist | Barron's
Piaget • Paris je t'aime - Tourist office
Pamje/ Grabitje me armë në mes të ditës në Paris! Merren bizhuteri me vlerë  15 mln euro - Top Channel
POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME