Thursday, July 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETGreqi/ 14 arrestime për drogë, armë, pranim dhe shpërndarje të produkteve të...

Greqi/ 14 arrestime për drogë, armë, pranim dhe shpërndarje të produkteve të grabitjes

Një aksion operacional dyditor (11 dhe 20-5-2024) u planifikua dhe u zbatua nga Nëndrejtoria e Sigurisë së Athinës në Drejtorinë e Sigurisë së Atikës, me qëllim trajtimin e “KRIMEVE TË RRUGËS” në zonën më të gjerë të qendra e Athinës.

Aksioni u zhvillua në zonat e Athinës (Kolonos, Kallithea, Akropolis dhe Omonia) me qëllim shkatërrimin e bandave që kryejnë vjedhje, grabitje dhe trafik droge si dhe gjetjen e personave të përndjekur.

Pas hetimeve dhe shfrytëzimit të informacionit, janë identifikuar dhe kontrolluar persona të dyshimtë, veprimet e të cilëve janë hetuar para operacionit dhe më pas me ndihmën e një qeni policie janë kontrolluar banesat dhe makinat e tyre.

Në posedim të personave të kontrolluar dhe në automjete dhe shtëpi janë gjetur dhe konfiskuar ndër të tjera:

pistoletë, revole, -28- dokumente udhëtimi, shumë flori dhe bizhuteri, një sasi e vogël kanabis të papërpunuar,
-2- peshore elektronike precize, një thikë, -23- celularë, -25- ora dhe shuma parash. -475- euro.
Rezultati i kontrolleve të synuara ishte arrestimi rast pas rasti i 14 personave për shkelje të legjislacionit për substancat e varësisë, për armët dhe pranimin dhe asgjësimin e produkteve të veprës penale

Me përfundimin e aksionit operacional dhe pas mbledhjes dhe vlerësimit të të dhënave, gjithsej -13- vjedhje në banesa dhe dyqane, vjedhje automjetesh, vjedhje nga pjesa e brendshme e mjetit dhe -2- raste të grabitjeve të dyqaneve me kanosje. u identifikuan një levë.

Për veprat e mësipërme, kundër autorëve të identifikuar janë ngritur një sërë aktakuzash dhe janë dorëzuar në Prokurorinë e Athinës.

Të arrestuarit janë dërguar në Prokurorinë kompetente.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME