Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETHarta e re gjyqësore/ Avokatët nga ‘Lezha në Sarandë’ në protestë

Harta e re gjyqësore/ Avokatët nga ‘Lezha në Sarandë’ në protestë

Vendimit të Dhomës Kombëtare të Avokatëve për bojkotimin e seancave gjygjësore i janë bashkuar avokatë të disa qyteteve në vend.

Në shumë qytete avokatët kanë qenë në unison dhe kanë refuzuar të jenë në seanca në shenjë proteste kunër hartës së re gjyqësore. Kësisoj, që prej orës 08:00 të mëngjesit të kësaj të marte, avokatët e Korçës, Lushnjës, Beratit, Gjirokastër e Përmet, Sarandë dhe Lezhë kanë bojkotuar të gjitha seancat gjyqësore, përveç masave të sigurisë. Bojkoti i lajmëruar i avokatëve ka shkaktuar paralizim të drejtësisë.

Në Fier

Një pjesë e mirë e zyrave të avokatëve pranë godinës së prokurorisë e gjykatës në Fier kanë qënë mbyllur dhe nje pjese hapur, por avokatët nuk do marin pjese ne seanca gjyqsore
Ervis Goxhaj avokat ne Fier ka pohuar se protesta zhvillohet kundër hartës së re të gjyqsorit

Rrethet Lushnje dhe Mallakastër pa prokurori e gjykata ( Mallakastra nuk ka pasur as gjykate e as prokurori)
Sot gjykata e Fierit ka nxjerr njoftim për zhvillimin e 43 seancave gjyqsore.
Gjykata Fier nga 13 gjyqtare që duhet të ketë jane në punë 7. Nga jeta dy jane me leje të zakonshne, pra ne pune janë vetm 5 gjyqtare.

Bojkoti i të gjitha seancave gjyqësore nga ana e avokatëve do të vijojë nga sot e deri në datën 17.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME