Tuesday, December 5, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETHigjiena orale, gabime që duhen shmangur

Higjiena orale, gabime që duhen shmangur

Higjiena e duhur orale nuk mjafton gjithmonë për të pasur dhëmbë të shëndetshëm dhe të fortë. Në fakt, disa sjellje mund të dëmtojnë shëndetin e gojës sonë: le të shohim disa gabime që duhen shmangur për të parandaluar shfaqjen e problemeve.

Ujë me limon në mëngjes

Pirja e një gote me ujë të ngrohtë me lëngun e një limoni në mëngjes, sapo ngriheni dhe jeni ende duke agjëruar, është një zakon vërtet i dëmshëm për dhëmbët tuaj: pH është shumë acid dhe rrezikon të dëmtojë dhe gërryen smaltin e dhëmbëve tuaj.

Soda, ëmbëlsirat dhe cigaret

Pirja e pijeve të gazuara, si dhe ngrënia e shpeshtë e ëmbëlsirave, mund të dëmtojë më shumë smaltin e dhëmbëve: dioksidi i karbonit dhe sheqernat gjithashtu kontribuojnë në fillimin e prishjes së dhëmbëve. Cigaret, përveçse të rrezikshme për shëndetin në përgjithësi, mund të kenë edhe efekte të dëmshme për dhëmbët: përveçse shkaktojnë erë të keqe, zverdhje të dhëmbëve dhe gingivit, janë një nga faktorët kryesorë që çojnë në humbjen e dhëmbëve. Një sqarim për çokollatën: çokollata e zezë, me një përmbajtje kakao prej 80%, është antikaries dhe antibakteriale.

Piercings

Piercings oral, dhe gjuha në veçanti, mund të shkaktojnë dëme të ndryshme në shëndetin e gojës suaj: dhëmbët mund të copëtohen dhe dëmtohen për shkak të konsistencës së materialit shpues, i cili është më i fortë se smalti dentar; mund të dëmtojnë gjëndrat e pështymës, deri në humbjen e shqisës së të shijuarit, ose të çojnë në gjakderdhje, inflamacion të mukozës së brendshme të faqeve ose buzëve, ënjtje dhe infeksione. Piercings oral gjithashtu mund të shkaktojnë recesion të vërtetë të mishrave të dhëmbëve, gëlltitje, përtypje dhe probleme me shqiptimin.

Nxjerrësit e lëngjeve në vend të një vakti

Fruti i përdorur në shtrydhëse frutash është shpesh acid. Në këtë kuptim, limoni është edhe më i rrezikshëm se portokalli dhe madje frutat në dukje të padëmshme si mollët, rrushi dhe manaferrat janë në fakt ushqime gjysmë acide. Më mirë të përqendroheni te perimet me gjethe jeshile, ose, në rastin e ekstrakteve, zgjidhni metodën e shtypjes së ngadaltë.

Përdorimi i gabuar i dhëmbëve

Nga përtypja e akullit, stilolapsave ose lapsave, deri te përdorimi i dhëmbëve për të hapur shishet. Të gjitha këto zakone janë padyshim të dëmshme për gojën dhe mund të çojnë në thyerjen e dhëmbëve. Kur përtypni akull, për shembull, tkurrja e papritur për shkak të ndryshimit të menjëhershëm të temperaturës mund të thyejë dhëmbët tuaj, ashtu si kafshimi i vazhdueshëm në stilolapsa dhe lapsa. Në vend të kësaj, përtypni çamçakëz me xylitol pa sheqer. Ju do ta mbani gojën të zënë pasi ksilitoli lufton acidet që dëmtojnë smaltin tuaj.

Ngrenja e thonjeve

Edhe pse është e vështirë për ta hequr këtë zakon, përpiquni të mendoni për faktin se sa herë që kafshoni thonjtë, jo vetëm që transferoni bakteret e pranishme në dorën tuaj në gojë, por gjithashtu kontribuoni në dobësimin dhe konsumimin e smaltit. prerësit tuaj. Nëse ndjeni dëshirën për të kafshuar thonjtë, provoni t’i mbani duart të zëna me një qetësues stresi

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME