Wednesday, June 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETHudhër me banane ju ndihmonë në këtë siklet

Hudhër me banane ju ndihmonë në këtë siklet

A ju duket e çuditshme kombinimi i bananes me hudhrën? Nëse i hani këto të dyja do të ndiheni mirë dhe veçanërisht nëse vuani nga dhimbjet e fytit! Është më e mira për shëndetin tuaj!

Një nga simptomat kryesore të viruseve të dimrit është dhimbja e fytit, e cila zakonisht e vështirëson të folurin dhe gëlltitjen. Ju mund të tundoheni të vraponi menjëherë te mjeku juaj, por disa ilaçe shtëpiake shkojnë përtej pilulave, vëren Jeff Ledgery, një mjek internist në Spitalin Brigham në Boston. Ndër të tjera, mund të provoni produktet e mëposhtme në shtëpi

Hudhra: Me një efekt të fortë antibakterial, hudhra ofron lehtësim të menjëhershëm nga dhimbja e fytit ose ndonjë infeksion i fytit. Mund të përtypni disa thelpinj hudhër të papërpunuar ose thjesht t’i shtoni në supën tuaj për të qëndruar të shëndetshëm. Përndryshe, hudhrën mund ta përdorni në pjata të ndryshme që gatuani.

Bananet kanë marrë një imazh të keq në Indi kur bëhet fjalë për ftohjet dhe kollën. Shumë indianë shmangin ngrënien e bananeve bazuar në besimin se ajo mund të shkaktojë ftohjen e zakonshme ose të përkeqësojë një kollë.

E vërteta është se banania është e pasur me vitaminë C, si rezultat i së cilës mbron sistemin imunitar. Ato janë gjithashtu të pasura me vitaminë B6 dhe minerale si kaliumi dhe kalciumi. Duke qenë i butë në natyrë, është mjaft i lehtë për t’u gëlltitur.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME