Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeEKONOMIIndia: Bashkimi i Disney dhe Reliance

India: Bashkimi i Disney dhe Reliance

Disney dhe Reliance krijojnë një kompani të re mediatike prej 8.5 miliardë dollarësh

Konglomerati kryesor i Indisë Reliance Industries dhe Walt Disney kanë njoftuar bashkimin e aseteve të tyre të medias dhe transmetimit indian, duke krijuar një kompani të re argëtimi me vlerë 8.5 miliardë dollarë, një vlerësim që mposht konkurrentët e tjerë në shtetin më të populluar në botë.

Reliance, e udhëhequr nga njeriu më i pasur i Azisë, Mukesh Ambani, do të injektojë 1.4 miliardë dollarë në njësinë e re që do të dalë nga procesi i bashkimit, me kompaninë dhe filialet e saj që zotërojnë më shumë se 63 përqind. Disney do të zotërojë rreth 37 për qind, thanë kompanitë në një deklaratë të përbashkët.

Për Disney, bashkimi është një përpjekje kryesore në luftën e saj për të frenuar kullimin e përdoruesve nga shërbimet e transmetimit në Indi dhe presionin financiar të shkaktuar nga miliarda dollarë në pagesat e të drejtave indiane të kriketit. Ky është një rast tjetër tipik i një kompanie të huaj që e ka të vështirë të rritet në Indi.

Shkrirja vlerëson biznesin indian të gjigantit amerikan të argëtimit në një të katërtën e vlerësimit të tij prej 15 miliardë dollarësh kur Disney e bleu atë si pjesë e marrëveshjes së saj me Fox në 2019, thanë burimet.

Kompanitë thanë se transaksioni vlerëson kompaninë e kombinuar në rreth 8.5 miliardë dollarë, por nuk thanë se si arritën në atë vlerësim.
120 kanale

Njësia e re e bashkuar Reliance-Disney do të ketë 120 kanale televizive dhe dy platforma transmetimi, duke ndihmuar Ambani të ndërpresë rivalët si Sony i Japonisë, Zee Entertainment i Indisë dhe Netflix në sektorin e argëtimit të vlerësuar prej 28 miliardë dollarësh.

Sipas Reliance, Nita Ambani, gruaja e shefit të Reliance, Mukesh Ambani, do të kryesojë bordin e njësisë së kombinuar dhe ish-ekzekutivi i Disney, Yuda Shankar do të shërbejë si nënkryetare.

“JV do të jetë një nga platformat kryesore televizive dhe dixhitale të transmetimit për përmbajtje argëtuese dhe sportive në Indi, duke bashkuar mediat ikonike në të gjithë argëtimin,” thanë kompanitë në një deklaratë të përbashkët.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME