Thursday, February 22, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTAIsh-ambasadori amerikan arrestohet në Florida, akuzohet se ka shërbyer si agjent i...

Ish-ambasadori amerikan arrestohet në Florida, akuzohet se ka shërbyer si agjent i Kubës

Manuel Rocha ish-diplomati amerikan, i cili shërbeu si ambasador i SHBA-së në Bolivi, është arrestuar në një hetim të gjatë të kundërzbulimit të FBI-së. Ai është akuzuar se ka shërbyer fshehurazi si agjent i qeverisë së Kubës, ka mësuar Associated Press.

Manuel Rocha u arrestua në Miami të premten pas një kallëzim penal dhe nga ana tjetër priten që detaje tjera rreth çështjes të bëhen publike në gjykatë, thanë dy persona që folën me AP në kushte anonimiteti sepse nuk ishin të autorizuar, për të diskutuar një hetim federal në vazhdim.

Një nga burimet tha se çështja e Departamentit të Drejtësisë akuzon Rocha se punon për të promovuar interesat e qeverisë kubaneze. Ligji federal kërkon që njerëzit që bëjnë ofertat politike të një qeverie ose njësie të huaj brenda SHBA-së të regjistrohen në Departamentin e Drejtësisë, i cili vitet e fundit ka rritur zbatimin e tij penal të lobimit të jashtëligjshëm të huaj.

Departamenti i Drejtësisë nuk pranoi të komentojë. Gruaja e tij e mbylli telefonin kur u kontaktua nga AP.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME