Friday, April 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETJa 5 ushqimet që rrisin imunitetin

Ja 5 ushqimet që rrisin imunitetin

Fruta dhe perime

Një furnizim i vazhdueshëm me fruta dhe perime, veçanërisht kur jeni të sëmurë, do t’ju ndihmojë të shëroheni më shpejt.

Portokallët

Një lloj vitamine që duhet të keni gjithmonë në magazinë kur jeni të sëmurë, është vitamina C. Antioksidantët në ushqimet e pasura me vitaminë C e mbajnë sistemin imunitar të fortë.

Mish viçi pa dhjamë

Jeni mishngrënës? Viçi pa dhjamë mund të jetë një mënyrë e mirë për të rritur imunitetin tuaj. Është i mbushur me zink dhe do të plotësojë nevojat tuaja për ditën.

Çaji jeshil

Ky teknikisht nuk është një ushqim, por pirja e çajit jeshil mund të ndihmojë shëndetin tuaj të përgjithshëm, veçanërisht gjatë sezonit të gripit.

Kos grek

Kosi grek është gjithashtu shumë i mirë për të forcuar imunitetin tuaj dhe është i pasur me probiotikë të cilët gjithashtu ndihmojnë në shëndetin e zorrëve kur jeni të sëmurë.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME