Monday, April 22, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETJa përfitimet e ecjes së përditshme në 30 minuta

Ja përfitimet e ecjes së përditshme në 30 minuta

Ka disa aktivitete shumë të thjeshta që ju ndihmojnë të humbni peshë (ose ta mbani atë, sipas rastit) duke mbajtur një mënyrë jetese aktive dhe të shëndetshme. Një prej tyre është të ushtroheni çdo ditë. Për këtë arsye, zakonisht rekomandohet të ecni 30 minuta në ditë. Më poshtë do të shpjegojmë pse është e rëndësishme të fitoni dhe mbani zakonin e ecjes 30 minuta në ditë. Falë kësaj, jeta juaj do të jetë më cilësore në shumë aspekte.

Ecni 30 minuta në ditë

Ecja është një aktivitet që mund ta integroni në jetën tuaj të përditshme në një mënyrë shumë të thjeshtë dhe me fleksibilitet të plotë. Mund të dilni për një shëtitje herët në mëngjes, në mes të pasdites ose vonë natën.

Nuk është e nevojshme të dilni çdo ditë në të njëjtën kohë, nëse nuk mundeni. Gjëja e rëndësishme është që pasi ta filloni ecjen, ta ruani si zakon si për shëndetin tuaj fizik, ashtu edhe për atë mendor.

Ecja 30 minuta në ditë (e vazhdueshme, e pa segmentuar gjatë gjithë ditës) ndihmon në kullimin, çlirimin e tensionit emocional, pastrimin e mendjes, si dhe fitimin e rezistencës dhe përmirësimin e gjendjes fizike në përgjithësi. Ajo gjithashtu ndikon në jetëgjatësi, siç theksohet në këtë studim të botuar në “Journal of Epidemiology”.

Me ushtrimin e një aktiviteti të tillë si ecja 30 minuta në ditë, shumë sëmundje mund të parandalohen dhe problemet e shëndetit mendor mund të mbahen larg. A është e nevojshme të bësh nxehje të mëparshme? Po, para se të dilni për një shëtitje, këshillohet të bëni disa ushtrime nxehjeje dhe më pas strecing.

Kjo ndihmon trupin “të ngrohet” dhe të përgatitet për aktivitet. Si duhet të jetë ecja? Për të përfituar nga të gjitha përfitimet e një shëtitjeje 30-minutëshe, duhet të merren parasysh aspektet e mëposhtme: Gjatë ecjes, gishtat e këmbëve duhet të drejtohen përpara.

Ndërsa bëni çdo hap, thembra e këmbës suaj duhet të prekë tokën së pari. Më pas, pesha e trupit duhet të vazhdojë përpara me lëvizjen. Krahët duhet të lëvizin natyrshëm dhe vazhdimisht. Shpatullat duhet të jenë pak mbrapa dhe mjekra duhet të jetë e lartë, duke u përpjekur të mos shohë tokën.

Ndjekja e këtyre udhëzimeve jo vetëm që e përdor më mirë aktivitetin, por gjithashtu zvogëlon rrezikun e lëndimit. Prandaj, këto këshilla duhet të merren parasysh gjithmonë.

Usar un calzado cómodo ayuda a disminuir las molestias en los pies.

Përfitimet shëndetësore

Ecja 30 minuta në mëngjes, me një ritëm të qëndrueshëm, mund të jetë po aq e dobishme sa vrapimi. Ky lloj ushtrimi ndihmon në reduktimin e rrezikut të zhvillimit të diabetit, depresionit ose hipertensionit, siç theksohet në këtë artikull të botuar në Revistën e Shëndetit Publik.

Përveç kësaj, aktiviteti fizik ul rrezikun e vdekjes së parakohshme. Gjithashtu ndihmon në luftimin e kontradiktave kardiovaskulare dhe ruan shëndetin e zemrës. Një studim i kryer nga një ekspert i Universitetit të Uashingtonit dhe ai i Kalifornisë konfirmoi se ecja dhe vrapimi ndihmojnë në reduktimin e sëmundjeve të zemrës.

Ndër rezultatet u gjetën të dyja përfitimet e ecjes dhe vrapimit:

Kolesteroli: Ecja e ul atë me 7%, ndërsa vrapimi me 4.3%.

Sa i përket rrezikut të sëmundjeve të zemrës, ecja i ul ato me 9.3%, ndërsa vrapimi me 4.5%.

Ecja zvogëlon mundësinë për të pasur hipertension me 7.2%, ndërsa vrapimi me 4.2%.

Ecja ul rrezikun e diabetit me 12.3%, ndërsa vrapimi e ul me 12.1%.

Këto gjetje sugjerojnë një përfitim të ngjashëm me shpenzimet e energjisë me stërvitje, pavarësisht nga intensiteti. Megjithatë, për ata që janë në gjendje të angazhohen në ushtrime më të forta, kjo strategji mund të jetë më efikase për kohën, siç thekson ky studim i publikuar në “Journal of the American Heart Association”.

Sipas dr. Gregg Fonarow, hulumtimi zbuloi që, nëse qëllimi është humbja e peshës, vrapimi është më i dobishëm sesa ecja. Shëtitja në natyrë rekomandohet shumë, por duhet të merren parasysh disa aspekte, si lloji i tokës (nëse është shkëmbor, asfalt, etj.) dhe moti. Për më tepër, aspektet themelore të tilla si:

Vishni këpucë të përshtatshme si dhe veshje të rehatshme.

Mbani një çantë të vogël me celularin (të ngarkuar) dhe kartën e identitetit. Për më tepër, mund të konsideroni të mbani një shishe të vogël me ujë dhe disa ilaçe të rëndësishme (në rast se konsiderohet e nevojshme).

Këshillohet të njoftoni në shtëpi se do të largoheni, kohëzgjatja e përafërt e ecjes dhe zonën ku do të jeni.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME