Sunday, June 16, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETJa pozicioni më i mirë i gjumit që lufton hipertensionin

Ja pozicioni më i mirë i gjumit që lufton hipertensionin

Shumë prej nesh jetojnë me presion të lartë të gjakut – ku gjaku pompohet me shumë forcë kundër mureve të arterieve mund të shkaktojë probleme shëndetësore nëse nuk trajtohet.

I njohur edhe si hipertensioni, është një nga faktorët më të rëndësishëm të rrezikut për sëmundjet kardiovaskulare.

Apnea e gjumit është një çrregullim që shkakton mangësi të shumta në frymëmarrje. Ajo nxit trurin të pompojë më shumë gjak në zona kyçe si truri dhe zemra. Kjo ushtron presion të shtuar në muret e arterieve tuaja dhe e rrit presionin e gjakut më të lartë se nëse merrni frymë normlisht

Ngrënia e proteinave ‘kalon trupin’ në modalitetin e pushimit dhe tretjes, kështu duke ju ndihmuar të flini më lehtësisht

Rënia e papritur e niveleve të oksigjenit në gjak gjatë apneas së gjumit rrit presionin e gjakut dhe tendos sistemin kardiovaskular. Për më tepër, të kesh apnea obstruktive të gjumit (OSA) rrit rrezikun e një personi për komplikime të hipertensionit.

“Në apnea qendrore të gjumit (CSA), ndërprerjet e frymëmarrjes ndodhin për shkak të mungesës së komunikimit midis trurit dhe muskujve të përfshirë në frymëmarrje”.

Ofruesi i kujdesit Medicover Hospitals thotë: “Shumica e të rriturve qëndrojnë në shtrat pa menduar se si janë pozicionuar në të vërtetë. Është një zakon i tillë rutinë saqë shumë nuk i marrin parasysh efektet shëndetësore të gjumit në një mënyrë apo në një tjetër”.

“Por studiuesit dhe mjekët e gjumit thonë se pozicioni ynë i gjumit është i rëndësishëm. Fjetja në bark, shpinë ose anash mund të bëjë një ndryshim në gërhitje, apnenë e gjumit, dhimbjet në qafë dhe shpinë dhe probleme të tjera mjekësore”.
Cili është pozicioni më i mirë i gjumit?
Fjetja në anën e majtë mendohet të jetë pozicioni më i mirë i gjumit për hipertensionin, sepse lehtëson presionin e gjakut në enët e gjakut që e kthejnë gjakun në zemër.

Ushqimet me sheqer janë veçanërisht të dëmshme gjatë natës – shkaktojnë uri dhe zgjim
Dhimbja e shpinës gjithashtu mund të shkaktojë shqetësime të konsiderueshme të gjumit, kështu që shmangia e çdo pozicioni të gjumit që e ngarkon këtë zonë duhet të shmanget.

“Pushimi në anën tuaj, me shpinën kryesisht drejt, mund të ndihmojë në reduktimin e apnesë së gjumit”, shton Medicover. Krahas higjienës më të mirë të gjumit, monitorimi i dietës suaj është thelbësor kur përpiqeni të ulni leximin dhe shmangni komplikimet e shëndetit kardiovaskular.

Ushqimet që duhen shmangur para gjumit dhe të reduktohen gjatë ditës përfshijnë:

Ushqime të kripura
Ushqimet me sheqer
Mishi i kuq
Alkooli
Yndyra të ngopura
Ushqime të përpunuara dhe të parapaketuara
Pije me sheqer
Erëza.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME