Thursday, April 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREKafja e mëngjesit, ja çfarë i bën vërtet trurit tuaj.

Kafja e mëngjesit, ja çfarë i bën vërtet trurit tuaj.

Kafeina, stimuluesi kryesor që gjendet në kafe punon në një nivel kimik për t’ju dhënë energji duke zëvendësuar adenozinën biokimike, e cila ju bën të lodhur. Ka shumë përfitime shëndetësore nga kafeina, si rritja e metabolizmit dhe rritja e performancës fizike/forca e muskujve. Për të marrë ndikimet më pozitive të marrjes së përditshme të kafeinës, pini kafe nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 12 pasdite ose nga ora 2 pasdite deri në 5 pasdite. Sipas Organizatës Ndërkombëtare të Kafes (ICO), bota derdh rreth 1.4 miliardë filxhanë kafe në ditë.

Si ndikon vërtet kafeja e mëngjesit në trurin tuaj?

Kafeina, është strukturalisht e ngjashme me një kimik tjetër të krijuar natyrshëm në trup, të quajtur adenozinë, e cila ju bën të lodhur. Disa substanca imitojnë neurotransmetuesit natyrorë dhe mund të zënë vendin e tyre në receptorë. Për shembull, morfina mund të lidhet me receptorët në tru të destinuara për endorfinat tuaja (që është një lloj morfinë natyrale e prodhuar nga truri juaj).

Kafeina zëvendëson adenozinën, e cila ndërton adrenalinën tuaj dhe bën që dopamina të qëndrojë më gjatë. Ngjashëm me mënyrën se si morfina lidhet me receptorët e endorfinës, kafeina në kafenë tuaj të mëngjesit lidhet me receptorët e adenozinës së trurit tuaj, duke parandaluar që biokimikat t’ju bëjnë të lodhur. Kafeina gjithashtu ndërton furnizimin tuaj me adrenalinë që rrit rrahjet e zemrës dhe lejon gjakun të pompojë më shpejt. Në të njëjtën kohë, kafeina parandalon që dopamina të ripërthithet në sistemin tuaj, gjë që e lejon atë të qëndrojë në tru për një kohë më të gjatë, duke ju bërë të ndjeni efektet pozitive (si lumturia) për një kohë më të gjatë. Kjo zgjatje e dopaminës është ajo që shpesh e shtyn trurin të dëshirojë më shumë kafeinë. Në fund të fundit, ndërsa vetë dopamina nuk është në thelb varësi, ajo luan një rol të madh në shumë varësi.

Më shumë kafe do të thotë më shumë receptorë adenozine që do të thotë më shumë kafe…

Truri është një sistem kompleks dhe i ndërlikuar. Sa më shumë kafe të pini, aq më shumë receptorë të adenozinës formohen, që do të thotë se mund të duhet më shumë kafe për t’ju mbajtur zgjuar tani sesa kur filluat të pini kafe si i ri. Sipas hulumtimeve, kafeina ka një gjysmë jetë prej rreth 6 orë. Brenda 10 minutave të para, kafeina hyn në gjakun tuaj dhe pompohet në të gjithë trupin tuaj, duke shkaktuar një rritje të presionit të gjakut dhe ritmit të zemrës. Deri në 20 minuta pas marrjes, kafeina lidhet me receptorët e adenozinës, duke neutralizuar lodhjen. Nivelet e dopaminës rriten dhe zgjasin, gjë që i siguron konsumuesit një ndjenjë vigjilence dhe të fokusuar. Brenda 30 minutave, gjëndrat mbiveshkore kalojnë në shpejtësi të lartë dhe fillojnë të prodhojnë më shumë hormone. Gjatë kësaj kohe shikimi juaj mund të bëhet më i mprehtë për shkak të zgjerimit të bebëzave. Brenda 40 minutave, trupi juaj fillon të prodhojë më shumë serotonin, e cila përmirëson funksionin e neuroneve brenda palcës kurrizore, kjo çon në përmirësimin e koordinimit dhe fuqisë së muskujve.

Pas 4 orësh, metabolizmi juaj rritet, kjo është arsyeja pse ju digjni energjinë më shpejt. Trupi juaj fillon të shpërbëjë yndyrnat e depozituara gjatë kësaj kohe. Brenda 6 orëve, kafeja e lëngshme ka kaluar nëpër sistemin tuaj dhe ka të ngjarë të ndjeni dëshirën për të urinuar, kohë gjatë së cilës largohet afërsisht gjysma e kafeinës që keni konsumuar. Në cilën orë të ditës e pini kafenë mund të nënkuptojë ndryshimin midis një zakoni të mirë dhe një zakoni të keq. Sigurisht, me çdo gjë që përmban kafeinë, moderimi është thelbësor. Kur konsumohet me tepricë, kafeina mund të shkaktojë ankth, rrahje të zemrës dhe probleme me gjumin.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME