Monday, July 22, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETKatastrofa mjedisore/ Qindra metra kub naftë bruto të Albpetrolit rrezik serioz për...

Katastrofa mjedisore/ Qindra metra kub naftë bruto të Albpetrolit rrezik serioz për ullishtet e Kuqarit

Patos – Katastrofë mjedisore në ullishtet e Kuqarit. Qindra metra kub naftë bruto marrin prroin e “thatë”. Shoqata mjedisore “Zharrza”, u kemi bër kallzim penal, nëse bie zjarr një katastrofë

Qindra metra kub naftë bruto kanë marrë tokat dhe ullishtet në fshatin Kuqar të bashkisë Patos. Pamjet që po shikoni janë filmuar në stacionin e pompimit të naftës bruto numër 6 të ndermarjes mxjerjes naftës Patos kompania Albpetrpl.

Nafta bruto ka marr prroin e “thate” e perfundon në btegdetin e Semanit Papergjegjshmeri e punonjesve dhe drejtuesve te ndernarjeve prodhuese kane sjell këtë situate.

Rezervuar, tubacione , saraçineska tejet të amortizuara , nafta bruto nuk qëndron brenda tyre çka ka bërë që të mari prroin e të përfundoi në Vijën e Ngjalës e më tej në bregdetin e Semanit. Rreziku është edhe më i madh tani në stinën e nxehtë të verës ku zjarret janë shumë të pranishëm dhe një i till pranë këtyre grupave me naftë bruto do të ishte katastrofike.


Shoqata ambiebtaliste “Zharrza” ka kryer kallzim penal ne policine Fier . Kreu i kesaj shoqata Qani Rredhi pohonë se situata eshte e njejtë

Situata bëhet më e rëndë tani në stinën e verës pasi jo vetëm gazi i çliruar nga nafta bruto ndot mjedisin por nese bie ndonjl zjarr pasojat janë katastrofike/ ALB365/ Xhemil Beharaj

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME