Sunday, October 1, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETKatër ushqimet që forcojnë imunitetin

Katër ushqimet që forcojnë imunitetin

Forcimi i imunitetit tonë është gjithmonë i domosdoshëm, por sidomos në stinët kur fillojnë të qarkullojnë viruse të ndryshme dhe ftohjet bëhen gjithnjë e më shumë të pranishme tek çdo njeri. Ka disa ushqime të cilat rekomandohen për forcimin e imunitetit dhe ne po i listojmë ato më poshtë.

Hudhra-Nëse konsumohet rregullisht rreziku i ftohjes ulet me 70%. Sipas Universitetit të Uashingtonit, ky antibacterial i fuqishëm është më efektiv se antibiotikët.

Çaji Matcha-Falë efekteve që synojnë reduktimin e rrezikut të gripit dhe infeksioneve virale, veçanërisht infeksioneve të frymëmarrjes, çaji jeshil është një “mrekulli e vërtetë antioksiduese.

Patatja e ëmbël-Dy patate të ëmbla me madhësi mesatare sigurojnë 100% të nevojës ditore për vitaminë C. Kjo super vitaminë stimulon veçanërisht prodhimin e limfociteve T, të afta për të shkatërruar qelizat e infektuara nga një virus.

Sardelet-Ashtu si çdo peshk me vaj,edhe sardelet e konservuara janë një plan i mirë për në dimër.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: