Wednesday, June 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLEKëshilla e vyer e babait për vajzën

Këshilla e vyer e babait për vajzën

Një baba i tha vajzës së tij: “Urime për diplomimin. Të bleva një makinë para disa kohësh. Unë dua që ta kesh tani.”

Përpara se ta jap, çoje te një shitës makinash në qytet dhe shite. Shihni sa shumë ofrojnë.”
Vajza u kthye te babai i saj dhe i tha: “Më ofruan 10.000 dollarë sepse duket shumë e vjetër”


Babai tha: “Ok, tani çoje në dyqan pengjesh”.
Vajza kthehet te babai i saj dhe i tha: “Dyqani i pengjeve ofroi 1000 dollarë sepse është një makinë shumë e vjetër dhe shumë e përdorur”.


Babai i tha asaj që të shkonte tek një klub të pasionuar makinash me ekspertë dhe t’u tregonte makinën. Vajza shkoi me makinë drejt klubit të pasionuar të makinave.
Ajo u kthye te babai i saj pas disa orësh dhe i tha: “Disa njerëz në klub më ofruan 100,000 dollarë, sepse është një makinë e rrallë që është në gjendje të mirë.”

Atëherë babai i tha: “Dëshiroj të të bëj të ditur se nuk vlen asgjë nëse nuk je në vendin e duhur. Nëse nuk të vlerësojnë, mos u zemëro, kjo do të thotë se je në vendin e gabuar. “Mos’ Mos qëndroni në një vend ku askush nuk e sheh vlerën tuaj.”
Dije vlerën tënde dhe di ku vlerësohesh. Një diamant nuk shkëlqen në fund të një shpelle.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME