Thursday, July 18, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETKëto 5 ushqime nuk duhet t’i provoni kurrë

Këto 5 ushqime nuk duhet t’i provoni kurrë

Ka shumë ushqime që konsiderohen të rrezikshme. Disa kanë emrin e keq që i ndjek dhe disa jo. Ka ardhur koha për të zbuluar se cilat janë ato dhe pse disa konsiderohen edhe vdekjeprurëse.

Ackee: Një frut nga Xhamajka që është shumë i shijshëm. Nëse nuk piqet, mund të bllokojë edhe prodhimin e glukozës nga mëlçia.

Sannakji: Në Kore ka një të kaluar të veçantë. Por ju duhet të jeni të kujdesshëm. Në thelb, ne po flasim për një oktapod të gjallë.

Bretkocë afrikane. Në Mavri Epir e preferojnë, por është toksike. Lëkura dhe zorrët e saj kanë substanca toksike. Megjithatë, vendasit besojnë se nëse konsumohet në kohën e duhur, nuk ka asnjë rrezik. Më mirë të mos rrezikoni.

Cassava: Rrënjët e këtij ushqimi kanë cianid hidrogjeni. A do të hanit ndonjëherë diçka të tillë? Sigurisht që jo. Në përgjithësi, megjithatë, në Amerikë nuk e provojnë kurrë të papërpunuar dhe vetëm me shumë kujdes.

Fesikh: Është një peshk egjiptian që kalon një proces fermentimi për një vit. Shumë kanë vdekur edhe pse egjiptianët nuk janë veçanërisht të alarmuar.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME