Saturday, July 13, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedLavrov - Blinken kryqëzoi shpatat në Nju Delhi

Lavrov – Blinken kryqëzoi shpatat në Nju Delhi

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov akuzoi Shtetet e Bashkuara për hipokrizi pasi sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken tha se Rusia nuk mund të lejohet të zhvillojë luftë në Ukrainë pa u ndëshkuar gjatë një forumi të sigurisë sot në Nju Delhi.

Diplomatët e lartë nga Moska dhe Uashingtoni morën pjesë në takimin e ministrave të jashtëm të Grupit të Njëzet (G20) në fillim të kësaj jave në kryeqytetin indian, duke u takuar personalisht për herë të parë që kur forcat ruse pushtuan Ukrainën një vit më parë.

“Nëse ne e lejojmë Rusinë të bëjë pa u ndëshkuar atë që po bën në Ukrainë, atëherë ky do të jetë një mesazh për ata që aspirojnë të sulmojnë diku tjetër se ata mund ta bëjnë atë dhe të shpëtojnë gjithashtu,” tha Blinken në forumin e çështjeve strategjike Dialogue. të Raisinës.

Duke folur në të njëjtin forum të çështjeve strategjike pas Blinken, Lavrov tha se ishte një “standard i dyfishtë” për të kritikuar veprimet e Rusisë në Ukrainë kur SHBA-ja ka thirrur “kërcënime ndaj interesave të saj kombëtare” për të justifikuar ndërhyrjen ushtarake në pjesë të ndryshme të botës, duke përfshirë lufta në Irak, sulmet ajrore në Libi dhe bombardimet e Jugosllavisë gjatë konfliktit të Kosovës në vitin 1999. Lavrov tha gjithashtu se pyetja se kur Rusia do të negociojë përfundimin e luftës do t’i shtrohet presidentit të Ukrainës Volodymyr Zelensky.

“Të gjithë pyesin se kur do të negociojë Rusia… Perëndimi vazhdon të thotë se nuk është ende koha për të negociuar sepse Ukraina duhet të fitojë në fushën e betejës përpara çdo negociate,” tha ai. “Dhe vetë Zelensky, askush nuk e thërret Zelenskin për ta pyetur se kur do të negociojë. Por ju duhet të dini, në përgatitje për këtë çështje në këtë takim, se shtatorin e kaluar Zelensky nënshkroi një dekret duke e bërë vepër penale negocimin me Rusinë, ndërsa Vladimir Putin është president. Kështu që ju mund t’ia drejtoni këtë çështje atij, mund ta pyesni se çfarë po bën.”

Në G20, SHBA dhe aleatët e saj u bënë thirrje vendeve anëtare që të vazhdojnë presionin ndaj Rusisë për t’i dhënë fund konfliktit, por G20 nuk arriti të binte dakord për një deklaratë të përbashkët mbi luftën për shkak të kundërshtimit nga Kina dhe Rusia.

Ministri rus vazhdoi të akuzojë Uashingtonin për “përpjekje për të militarizuar” Dialogun Katërpalësh të Sigurisë, një partneritet midis SHBA-së, Australisë, Indisë dhe Japonisë që fokusohet në çështjet strategjike në rajonin Indo-Paqësor.

Më herët sot Blinken u takua me homologët e tij në Quad, siç quhet zyrtarisht aleanca, dhe ata lëshuan një deklaratë duke thënë se “përdorimi ose kërcënimi i përdorimit të armëve bërthamore është i papranueshëm”.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME