Wednesday, November 29, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeSHËNDETSeksi oral gjatë shtatzënisë: A është i sigurt?

Seksi oral gjatë shtatzënisë: A është i sigurt?

Përgjigja, të paktën në shumicën e rasteve, është po. Në përgjithësi është e sigurt për një grua të marrë dhe të kryejë seks oral gjatë shtatzënisë. Megjithatë, gratë shtatzëna duhet të marrin parasysh disa faktorë nëse duan të bëjnë seks oral, pasi mund të ketë disa rreziqe.

Embolia

Gratë që kryejnë seks oral gjatë shtatzënisë duhet të jenë veçanërisht të kujdesshme dhe të informojnë partnerët e tyre që të mos nxjerrin ajër në vaginë. Kjo mund të shkaktojë një emboli – formimin e një xhepi të vogël ajri – i cili potencialisht mund të bllokojë një venë ose arterie, duke rritur shanset për një atak në zemër ose goditje në tru. Në placentë mund të formohen edhe xhepa ajri, gjë që paraqet rrezik për fetusin, i cili varet drejtpërdrejt nga placenta për lëndë ushqyese dhe oksigjen.

Ajri që hyn në sinus gjithashtu në raste të rralla mund të ndryshojë presionin e ajrit, i cili nga ana tjetër mund të shkaktojë këputjen e enëve të gjakut.

Semundje seksualisht te transmetueshme

Gratë shtatzëna dhe partnerët e tyre gjithashtu duhet të jenë veçanërisht të kujdesshme gjatë shtatzënisë për të shmangur transmetimin e sëmundjeve seksualisht të transmetueshme (STD). SST-të duke përfshirë HIV-in, HPV-në, herpesin dhe klamidia – mund të transmetohen përmes çdo lloj kontakti seksual dhe natyrisht përmes gojës.

Në disa raste, sëmundjet seksualisht të transmetueshme mund të transmetohen edhe tek fetusi, qoftë përmes placentës, ose gjatë vetë lindjes. Kjo mund të shkaktojë komplikime serioze dhe probleme shëndetësore për foshnjën, duke përfshirë probleme neurologjike, verbëri dhe sepsë. Është gjithashtu e mundur që i porsalinduri të lindë i vdekur (i vdekur në lindje ose pak pas).
Gratë shtatzëna mund të mbrohen nga sëmundjet seksualisht të transmetueshme duke ndjekur këshillat e mëposhtme:

  • Mësoni për historinë mjekësore të partnerit tuaj: Të dy partnerët seksualë duhet të testohen për sëmundje seksualisht të transmetueshme. Nëse njëri prej të dyve vuan nga sëmundje seksualisht të transmetueshme, duhet të shmangen marrëdhëniet seksuale të çdo lloji.
  • Përdorimi i një mbrojtëse goje: Mbrojtësit e gojës janë copa lateksi ose poliuretani që veprojnë si barriera. Përdorimi i një diafragme orale është i rëndësishëm nëse jeni duke marrë ose duke kryer seks oral.
  • Mos pranoni seks oral nëse partneri ka një ulçerë të dukshme në buzë. Këto ulçera shpesh mund të shkaktohen nga virusi herpes.

Nëse keni pyetje në lidhje me praktikën e seksit oral gjatë shtatzënisë, mos hezitoni të kontaktoni gjinekologun tuaj për udhëzimet e duhura.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME