Friday, September 29, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËLegjenda e muzikës rep Eminem mbush 50 vjeç

Legjenda e muzikës rep Eminem mbush 50 vjeç

I njohur në mbarë botën si një nga reperët më të vlerësuar nga kritikët e kohës së tij, Eminem lindi si Marshall Bruce Mathers III më 17 tetor 1972, në St. Joseph, Misuri. Reperi mjaft i njohur feston sot datëlindjen e tij dhe mbush 50 vjeç

I njohur në mbarë botën si një nga reperët më të vlerësuar nga kritikët e kohës së tij, Eminem lindi si Marshall Bruce Mathers III më 17 tetor 1972, në St. Joseph, Misuri. Reperi mjaft i njohur feston sot datëlindjen e tij dhe mbush 50 vjeç. Eminem është një ndër artistët me diskografinë më të dëgjuar.

Deri më sot, Eminem ka publikuar katër albume të tjera në studio, duke e forcuar më tej statusin e tij si një nga artistët më të suksesshëm të repit të epokës së tij. Albumet pasuese ishin The Marshall Mathers LP 2 (2013), Revival (2017), Kamikaze (2018) dhe Music to Be Murdered By(2020.) Gjatë gjithë karrierës së tij, Eminem ka bashkëpunuar edhe me artistë të tjerë rap dhe pop, si dhe ka nxjerrë albume me grupin e tij hip-hop D12 dhe gjithashtu dyshen Bad Meets Evil. Edhe pse një figurë kontroverse për shkak të teksteve dhe këngëve të tij të dhunshme dhe shpesh fyese, ai megjithatë ka fituar statusin e një prej reperëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Ai është marrës i shumë vlerësimeve, duke përfshirë pesëmbëdhjetë çmime Grammy, tetë çmime amerikane të muzikës, shtatëmbëdhjetë çmime Billboard Music dhe një çmim Primetime Emmy. Eminem u fut në Sallën e Famës Rock and Roll në 2022.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: