Monday, July 15, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËLISTA/ Rama shpall qeverinë e re, ministrat që ikin e vijnë

LISTA/ Rama shpall qeverinë e re, ministrat që ikin e vijnë

Kryeministri Edi Rama shpalli pak çaste më parë kabinetin e ri qeveritar që do të drejtohet sërish prej tij, raporton noa.al e cila ndoqi dhe monitoroi fjalimin e gjatë të Ramës që ende vazhdon.

Një fjalim ku Rama ndër të tjera njoftoi zhvillimin në tetor të kongresit të jashtëzakonshëm të Partisë Socialiste

Nga qeveria ikën Evis Kushi, Frida Krifca, Milva Ekonomi dhe Olta Xhaçka

Aktualisht qeveria ka një kryeministër, një zëvendëskryeministre dhe 15 ministra. Në kabinetin aktual janë gjithsej 17 anëtarë, ndër të cilët 4 burra dhe 13 gra.

Disa nga ministrat e kabinetit aktual janë përfolur shumë në media për afera të ndryshme. Disa të tjerë janë në fokusin e opozitës me akuza për korrupsion, paaftësi dhe abuzim me postin.

Si ndryshon kabineti qeveritar

Kryeministër

EDI RAMA

Zëvendëskryeministër, Ministër i Infrastrukturës dhe Energjisë

Ishte BELINDA BALLUKU

Mbetet e njëjta

Ministër i Brendshëm

Ishte TAULANT BALLA

Mbetet i njëjti

Ministër i Financave dhe Ekonomisë

Ishte DELINA IBRAHIMAJ

Bëhet Ervin Mete

Ministër i Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale

Ishte OGERTA MANASTIRLIU

Bëhet Albana Koçiu

Ministër për Evropën dhe Punët e Jashtme

Ishte OLTA XHAÇKA

Bëhet Igli Hasani

Ministër i Arsimit dhe Sportit

Ishte EVIS KUSHI

Bëhet Ogerta Manastirliu

Ministër i Drejtësisë

Ishte ULSI MANJA

Mbetet i njëjti

Ministër i Mbrojtjes

Ishte NIKO PELESHI

Mbetet i njëjti

Ministër i Kulturës

Ishte ELVA MARGARITI

Mbetet e njëjta

Ministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural

Ishte FRIDA KRIFCA

Bëhet Anila Denaj

Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes

Ishte EDONA BILALI

Bëhet Delina Ibrahimaj

Ministër i Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin

Ishte ELISA SPIROPALI

Mbetet e njëjta

Ministër i Shtetit për Standardet e Shërbimeve

Ishte MILVA EKONOMI

Bëhet Ardian Mazniku (Ministër për Pushtetim vendor)

Ministër Shteti dhe Kryenegociator

Ishte MAJLINDA DHUKA

Mbetet e njëjta

Ministër i Turizmit dhe Mjedisit

Ishte MIRELA KUMBARO

Mbetet e njëjta

Ministër i Shtetit për Rininë dhe Fëmijët

Ishte BORA MUZHAQI

Mbetet e njëjta

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME