Sunday, June 23, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedLufta e Ukrainës në 30 foto

Lufta e Ukrainës në 30 foto

Të premten, më 24 shkurt, bëhet një vit nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia.

Historianit të së ardhmes do t’i duhet të shkruajë mijëra faqe për shkaqet e kësaj lufte, për efektet e saj në njerëzimin, disa prej të cilave tashmë kanë filluar të bëhen të dukshme.

Sidoqoftë, çdo luftë është kryesisht histori e njerëzve që u gjendën në vijën e zjarrit, qofshin ushtarë apo civilë. Brutaliteti dhe gjakderdhja e parë nga sytë e atyre në zonën e konfliktit dhe trauma mendore e atyre që u detyruan të hipnin në tren për të shpëtuar, duke lënë pas njerëzit dhe shtëpitë e tyre, do t’i shënjojnë ata përgjithmonë, edhe pas përfundimit të luftës.

Në këtë luftë, kamera ka kapur imazhe tronditëse që kapin gjallërisht tmerrin dhe na kujtojnë të gjithëve se kur përplasen interesat e mëdha gjeopolitike, janë njerëzit që vuajnë më shumë.

Shikoni 30 fotot karakteristike të luftës që do të mbeten përgjithmonë në kujtesën tonë:

Një nënë vajton mbi arkivolin e djalit të saj jashtë Butsës
Tmerri i luftës pasqyrohet në qindra civilë të vdekur të Butës
Numrat në vend të emrave dhe çanta të zeza në vend të arkivoleve.  Civilët e vdekur nuk e meritonin këtë lamtumirë
Historia e së resë ukrainase Marianna Podgurskaya, e cila u hoq nga spitali i Mariupolit mes bombardimeve pak para se të lindte, u bë temë në të gjitha mediat botërore.
Mjekët e spitalit të Mariupolit bënë përpjekje mbinjerëzore, por vajza gjashtëvjeçare nuk ia doli.
Një çift vrapon drejt spitalit në Mariupol me foshnjën e tyre 18 muajshe, e cila u plagos nga një bombë
Zie në funeralin e 4-vjeçares Lisa në Vinnytsia
Operacioni në një ushtar në Donetsk
Moskë, flamuri i flotës ruse të Detit të Zi është goditur dhe përmbysur.  Së shpejti do të fundoset.
Zjarri në urën Kerç në Krime u shkatërrua nga ukrainasit
Tmerri i varreve masive në Isium
Ushtari rus 21-vjeçar Vadim Sisimarin gjatë gjyqit të tij.  Ai vrau me gjakftohtësi një ukrainas duke ecur me biçikletë në rrugët e Butsa.
Ushtari ukrainas është "larë" nga drita që kalon nëpër rrënojat e Azovstal
Numri i të vdekurve nga një sulm në një pallat në Dnipro ka arritur në 40
Mbetjet e falangës së blinduar ruse që ishte 64 kilometra e gjatë dhe u drejtuan për në Kiev.
Elena mbi partnerin e saj të vdekur në metronë e Kharkiv
Sinjali i zemrës për t'i thënë lamtumirë familjes në stacionin e trenit.
Mario Draghi, Emmanuel Macron dhe Olaf Solz udhëtojnë me tren për në Kiev.  Ata janë liderët e parë që shkuan në kryeqytetin ukrainas pas fillimit të luftës.
Kornizë nga video e marrë nga Volodymyr Zelensky në ditën e tretë të luftës.  Nga qendra e Kievit ai deklaroi se nuk do të largohej dhe se Ukraina do t'i rezistonte Rusisë.
Një i ri ukrainas ngre flamurin e vendit të tij në Kherson të çliruar.
Ai doli për një xhiro me biçikletë dhe nuk u kthye më në shtëpi
Kështu papritur, me një shpërthim teksa ishin në shtëpitë e tyre, qindra njerëz humbën jetën në Ukrainë.
Natalya Shevryukova është banorja e parë e Kievit që është “kapur” në kamera më 25 shkurt 2022, duke qarë pak pasi shtëpia e saj u shkatërrua nga bombat ruse.
Tmerri i luftës në një kuadër...
Rrënojat e një helikopteri rus dhe pilotit të tij, të cilët pësuan një vdekje të tmerrshme
Ushtari rus i vdekur është ndoshta imazhi më karakteristik i luftës në Ukrainë.
Ushtarët rusë të vdekur u rreshtuan në një formë Z jashtë Kharkiv
Në spitalin e Mariupolit në momentin e bombardimit.
Metroja u bë streha e njerëzve të Kievit gjatë periudhës së bombardimeve fillestare.
Një qytetar hedh një koktej molotovi nën vështrimin e një ushtari ukrainas.
POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME