Friday, September 29, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeLIFESTYLEMAGAZINËMacet sfinks, si arritën të gjenin adhurues në mbarë botën?

Macet sfinks, si arritën të gjenin adhurues në mbarë botën?

Nëse nuk e kuptoni pse kaq shumë njerëz në mbarë botën i duan kaq shumë macet që nuk kanë qime, duhet ta dini se këto kafshë kanë disa gjëra unike në karakterin e tyre

Kur mendojmë për një mace, ndoshta të gjithë imagjinojmë një krijesë të lezetshme me gëzof. Megjithatë, ka njerëz që adhurojnë macet tullac dhe me rrudha – të quajtura sfinks.

Shumë njerëz e duan këtë racë, por ka edhe të tillë që nuk mund t’i imagjinojnë këto kafshë të çuditshme dhe assesi nuk u shkon në mend t’i përkëdhelin.

Këto mace dikur kanë qenë të pastrehë. Historia e shfaqjes së kësaj race është shumë interesante. Sot këtyre mace edhe u veshin rroba për t’u ngrohur. Pronarët e tyre shpenzojnë shumë para për t’u blerë ushqim të veçantë.

E gjithë kjo është absolutisht absurde, pikërisht për shkak që macet sfinks nuk kanë qenë edhe aq nazeqare në ushqim, kanë bredhur nëpër stalla, kanë jetuar në ferma dhe kanë qenë kryesisht kafshë të vetmuara.

Përpjekjet e para për të mbarështuar macet Sfinks u bënë në Toronto në vitet 1960. Kjo është arsyeja pse këto mace nganjëherë quhen kanadeze. Në atë kohë, një mace shtëpiake me qime të shkurtra bardh e zi lindi një kotele të quajtur Prune. Pas kësaj, njerëzit e interesuar për të zhvilluar një racë të re filluan të kryqëzonin macet e tyre për të marrë macen sfinks.

Ato kanë një sjellje shumë specifike

Nëse nuk e kuptoni pse kaq shumë njerëz në mbarë botën i duan kaq shumë macet tullac, duhet ta dini se këto kafshë kanë disa gjëra unike në karakterin e tyre. Ata shpesh sillen si qen – ata përshëndesin pronarët e tyre në derë dhe ndihen të lumtur si qentë kur i shohin. Sfinkset njihen për sjelljen e tyre ekstroverte. Ata janë kureshtarë, energjikë dhe të zgjuar. Ata janë të lidhur me pronarët e tyre si qentë. Ata e duan vëmendjen njerëzore, përqafimet dhe lojën.

Macet tullace kërkojnë kujdes shtesë

Pa lesh, pa problem – një besim krejtësisht i gabuar. E gjithë kjo për shkak se dhjami, i cili zakonisht përthithet në flokë, grumbullohet në lëkurën e tyre. Këto mace duhet të lahen afërsisht një herë në javë, duke pastruar me kujdes çdo dele. Në verë, lëkura e këtyre maceve mund të digjet lehtësisht në diell, dhe në sezonin e ftohtë ato ftohen lehtësisht.

Shumë njerëz mendojnë se këto mace janë të përshtatshme për ata që janë alergjikë ndaj maceve. Megjithatë, shpesh reaksionet alergjike ndodhin për shkak të pështymës ose sekrecioneve të gjëndrave dhjamore, jo të leshit.

Image

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: