Wednesday, July 17, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËMagjia zbret mbi lagunën e Nartës

Magjia zbret mbi lagunën e Nartës

Një pjesë e Peizazhit të Mbrojtur Vjosë-Nartë, vetem pak kilometer larg qytetit të Vlorës, ështe “veshur” ngjyrë portokalli dhe rozë në këto ditë me temperatura të larta.

Vaskat e kripores po shfaqin pamjet magjike prej lulëzimit të algave “Dunaliella Salina”, të cilat kanë një prani të lartë të pigmentit “Beta Caroten”.

Agjencia e Zonave të Mbrojtura në Vlorë tha se këto alga ushqejnë disa organizma ligatinorë që bëhen më pas pjesë e dietës ushqimore të flamingove, që popullojnë Lagunën e Nartës.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME