Wednesday, March 22, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMODËLIFESTYLEMallakastrioti Bedri Mahmutaj blen restorantin historik në Itali

Mallakastrioti Bedri Mahmutaj blen restorantin historik në Itali

L’AQUILA – Restoranti historik dhe prestigjioz Pedro, tani në via Colle dei grilli di Coppito, po përgatitet të ndryshojë vendndodhjen dhe do të vendoset, në verën e ardhshme, në paqen dhe gjelbërimin e parkut Murata Gigotti, ende në fshatin në perëndim. të Akuilës. Biznesi i restauratorit Bedri Mahmutaj, 54 vjeç, për të gjithë Pedro, me origjinë nga Shqipëria dhe prej mbi tridhjetë vjetësh në Aquila, në fakt ka nënshkruar në zyrën e noteres Franca Fanti, blerjen e strukturës, tani. i braktisur, se strehonte Pro loco, në pronësi të motrave Massimiliana dhe Ginevra Ianni, të zhytur në gjelbërimin e parkut prej mbi tetë hektarësh, i cili ka qenë objekt i një projekti rizhvillimi nga administrata komunale.

Së shpejti do të nisin punimet e rinovimit të ambienteve, prej rreth 320 metrash katrorë, të cilit do t’i shtohet një hapësirë e jashtme prej 2500 metrash, si dhe është planifikuar ndërtimi i dhomave në katin e dytë dhe një pishine. “Krahasuar me atë që ofrojmë prej 18 vitesh – shpjegon Mahmutaj – asgjë nuk do të ndryshojë, gatimet e peshkut do të mbeten specialiteti ynë dhe do t’i japim vazhdimësi një formule dhe një filozofie katering tashmë shumë të vlerësuar dhe të suksesshme”


Ai shton, “ne së shpejti do të kemi një vend më të madh, në natyrën e Murata Gigotti, një nga vendet e mia të preferuara, siç është me të vërtetë për shumë njerëz nga L’Aquila. Në të vërtetë, aktiviteti i ri do të përfaqësojë një vlerë të shtuar për vetë parkun urban”. 

Për të mbështetur Mahmutajn edhe në aventurën e re, bashkëshortja e tij Brunilda Shkembi, vajzat Sabrina dhe Daniela, dhëndri Andi Ciacia dhe stafi tashmë i lidhur ngushtë dhe i besuar prej mbi dhjetë punonjësish.

“Deri në fund të muajit do të prezantohet projekti i rinovimit – shpjegon më në fund Pedro – dhe qëllimi është që të hapen dyert për gusht. Për ne, ky ndryshim i vendndodhjes përfaqëson një nxitje të mëtejshme dhe një mundësi për të rifilluar, pas periudhave vërtet të vështira të bllokimeve, gjatë pandemisë Covid 19. Në çdo rast, më e keqja është prapa nesh, biznesi i restorantit tashmë ka rifilluar lundrimin e plotë. , falë shumë klientëve besnikë të L’Aquila dhe rrethit të saj, të cilëve u shtohen prania gjithnjë e më e rëndësishme nga Lazio, veçanërisht nga provinca e Rietit dhe nga Marsica”.

Parku historik, me një investim prej një milion eurosh, iu nënshtrua një projekti rizhvillimi në vitin 2022, me krijimin e shtigjeve për këmbësorët dhe biçikletat malore, një kënd lojrash dhe një fushë volejbolli. Gjithashtu kemi ndërhyrë në mbrojtjen e kulturave të çmuara të pemëve, si dhe me rinatyrizimin e sipërfaqeve të papunuara nëpërmjet përdorimit të specieve bimore vendase. Përgjatë perimetrit të mureve historike, të rikuperuara dhe të ristrukturuara në pikat e dëmtuara nga tërmeti, është krijuar edhe një “shteg fitnesi”, i pajisur me pajisje për ushtrimin e peshës trupore. abruzzoweb.it

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: