Friday, September 29, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedLëkundje të forta tërmeti në Turqinë jugore

Lëkundje të forta tërmeti në Turqinë jugore

Një tërmet me magnitudë 6.4 ballë të shkallës Rihter ka ndodhur në orën 19:04 (me orën e Greqisë) pasditen e së hënës në kufirin Turqi-Siri.

Sipas Institutit Euro-Mesdhetar, epiqendra e tërmetit ndodhet 75 kilometra në juglindje të Latakisë në Siri dhe 9 kilometra në juglindje të Antiokisë së Turqisë, ndërsa thellësia fokale llogaritet në 2 kilometra.

Dëshmitarët okularë raportuan se ndërtesat e dëmtuara në tërmetet e para janë shembur dhe pluhuri ka mbuluar zonën.

Tërmeti, i cili kishte pothuajse të njëjtën epiqendër me atë të 6 shkurtit, u ndje veçanërisht në Qipro, pasi ndodhet drejtpërdrejt përballë ishullit.

Pak më vonë, dhe konkretisht në orën 20:07 me orën turke, ka ndodhur një tërmet i dytë me magnitudë 5.8 ballë, këtë herë në zonën Samandag të Hatajit, me thellësi fokale të përcaktuar në 7 kilometra.

Dhe tërmeti i tretë në Turqi

Një tërmet me magnitudë 5.2 goditi Turqinë Qendrore pak pas orës 21:30 (koha e Greqisë) të shtunën, sipas Institutit Euro-Mesdhetar.

Epiqendra e tërmetit ishte 54 kilometra në jugperëndim të Kahramanmaras në një thellësi prej 10 kilometrash. 

Paralajmërim për cunami nga EMSC

Qendra Sizmologjike Euro-Mesdhetare (EMSC) madje lëshoi ​​një paralajmërim për cunami pas tërmeteve.

Agjencia turke e fatkeqësive AFAD u ka kërkuar banorëve të provincës Hatay të qëndrojnë larg bregut, duke paralajmëruar rrezikun e rritjes së nivelit të detit pas dy tërmeteve të forta me magnitudë 6.4 dhe 5.8 ballë që goditën sot komunitetin Defne, afër Antakisë dhe qytetin e Samandag.

Zëvendëspresidenti i Turqisë Fuat Oktay foli për një të vdekur dhe të paktën tetë të plagosur nga tërmetet e sotëm, duke argumentuar se nuk ka arsye për shqetësim lidhur me ngritjen e nivelit të detit.

Tërmeti i parë me magnitudë 6.4 ballë ka ndodhur në orën 19:04 (koha lokale) dhe është ndjerë shumë larg. Tre minuta më vonë ajo u pasua nga një lëkundje me magnitudë 5.8, sipas AFAD, e cila shprehu frikën se niveli i detit mund të rritet “deri në 50 cm”.

Korrespondentët e AFP-së thanë se lëkundjet u ndjenë edhe në Aleppo, në veriperëndim të Sirisë, ku banorët e panikut dolën me shpejtësi nga shtëpitë e tyre në rrugë. Një fotoreporter tha se pa muret e ndërtesave të dëmtuara nga tërmeti i madh i 6 shkurtit duke rënë.

Në Antakia, tërmeti shkaktoi panik edhe te banorët. Në një shesh, Ali Mazloum, një 18-vjeçar sirian, tha se ishte me shpëtimtarët e AFAD-it duke kërkuar për trupat e të afërmve të tij kur ra tërmeti. “Na mori në befasi, nuk dinim çfarë të bënim. U kapëm dhe mu para nesh muret filluan të shemben. Kishim përshtypjen se toka do të hapej në mes dhe do të na gëlltiste”.

Pak më tutje, një buldozer po përpiqej të largonte rrënojat nga një bulevard. “Ai atje sapo ra,” tha një shpëtimtar, duke treguar atë që kishte mbetur nga një ndërtesë.

Ali Mazloum, i cili prej 12 vitesh jeton në Antakia, është ende në kërkim të trupit të motrës së tij dhe familjes së saj. Autoritetet turke kanë ndërprerë operacionet e shpëtimit në të gjitha provincat e tjera përveç Kahramanmaras dhe Hatay, pasi shpresat për gjetjen e të mbijetuarve 14 ditë pas tërmetit janë zbehur.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME

%d bloggers like this: