Wednesday, November 29, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeBOTAMediat greke/ Si e “hëngri” Beleri ministren e Jashtëme të Shqipërisë

Mediat greke/ Si e “hëngri” Beleri ministren e Jashtëme të Shqipërisë

Biznesi i bashkëshortit të ministres Xhaçka, Artan Gaçi në Himarë dhe akuzat e rënda të kryebashkiakut të burgosur për falsifikim dokumentesh dhe pastrim parash çuan në shkarkimin e saj nga kryeministri Rama.

Shkarkimi i ish – ministres së Jashtme të Shqipërisë, Olta Xhaçka, nga kryeministri Edi Rama , lidhet drejtpërdrejt jo vetëm me paraburgimin e paligjshëm të kryebashkiakut të Himarës Fredi Beleri, por edhe me biznesin e bashkëshortit të saj Artan Gaçi në të ashtuquajturën Riviera Shqiptare. Një anëtare e rëndësishme e Partisë Socialiste , ish-ministrja e Jashtme është vënë në shënjestër të opozitës, e cila i kërkoi Gjykatës Kushtetuese heqjen e saj nga detyra parlamentare, pasi bashkëshorti i saj, socialist dhe ish-deputet, u shpall investitor strategjik nga qeveria Rama dhe ndërtimi i një investimi të madh turistik në plazhin e Himarës.

Aktivitetet e burrit të saj në zonën bregdetare dhe konkretisht në fshatin Drimadhes, në fakt e bëri atë të shndërrohej në një mbrojtëse të ashpër të paraburgimit të Belerit, pasi kryebashkiaku i zgjedhur denoncoi zyrtarisht transaksionet e paligjshme të Gaçit në bashkëpunim me ish-kryebashkiakun Jorgo Goro, i cili është ende ilegalisht në detyrën e tij. .

Ankesa është bërë në Prokurorinë Speciale , ku Gaçi dhe Goro akuzohen për falsifikim dokumentesh, me qëllim që biznesmeni të vinte në dorë një sipërfaqe prej 5512 metrash katrorë dhe pastrim parash nga veprimtari të paligjshme.
“Olta Xhaçka, aktualisht ministre e Punëve të Jashtme, me mosveprimin e saj, duke mos deklaruar konflikt interesi, ka përfituar përmes marrëveshjes martesore të drejta pasurore dhe përfitime të kundërligjshme, të cilat sipas Ligjit për investitorët strategjikë si dhe Ligjit për konfliktin. me interes nuk duhet të fitohen. Nëpërmjet një investimi strategjik në një pronë false, ai ka përfituar të drejtën e përdorimit të lirë të aseteve shtetërore për të cilat qytetarët e thjeshtë paguajnë detyrime tatimore etj.
Xhaçka nuk është një person i rastësishëm, por një deputete e Partisë Socialiste të Shqipërisë dhe një ish-ministre e Mbrojtjes e vendit.

Në fakt ajo ka qenë e pranishme në postet e para, kur Rama shpalli shkarkimin e saj, së bashku me gjashtë ministra të tjerë, në një seancë të Asamblesë të Partisë Socialiste në Tiranë.

Analisti shqiptar Arion Sulo argumentoi se arrestimet e fundit të SPAK-ut kanë vënë në shënjestër qeverinë e kryeministrit Edi Rama, duke goditur shtyllat e programit të tij. Sulo i bëri komentet në një intervistë televizive, ku komentoi edhe riorganizimin gjithëpërfshirës.

Rama e shpalli gjatë një seance të Asamblesë të partisë së tyre, ku Xhaçka u përjashtua për shkak të tokës që i shoqi i kishte marrë si një “investitor strategjik” i supozuar në Himarë.

Megjithatë, deri tani largimi i Xhaçkës nuk është interpretuar si synimi i kryeministrit shqiptar për t’i dhënë fund “pengut” Beleri, duke e lejuar atë të betohet si kryetar i Bashkisë Himarë dhe të ushtrojë zyrtarisht detyrat për të cilat bashkëqytetarët e tij e zgjodhën atë së fundi.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME