Saturday, February 24, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITET"Mëso zanatin" nisma e re e Ministrisë së Arsimit nis nga Fieri.

“Mëso zanatin” nisma e re e Ministrisë së Arsimit nis nga Fieri.

Fier – Ministria e Arsinit Ogerta Manastirliu vizitat e para i kryer në inspektimin e shkollave në Fier në kuadër të nismës “Mëso zanatin”.

E teksa bojkoti i studenteve te mjekesise ka hyre ne javen e katert , nga Fieri , ministrja e arsimit Ogerta Manastirliu , ka pohuar se liigji per pune te detyruar per studentet e mjwkwsisw eshte nje ligj mundesues qe ofron per studentet ne perfundim te studimeve te tyre mundesine per te punuar disa vite ne profesionin e mjekut e madje te specializohen gjate ketyre viteve duke u ofruar punesim dhe garantuar dhe nje kredi me interes zero nga shteti. Pjesa me e madhe e studenteve do te jene ne Shqiperi ka thene Manastirliu dhe per kete arsye duam tu garantojme punesimin e sigurt.

Ministrja e arsimit ka zgjedhur Fierin per te hapur fushaten “ Zgjidh zanatin” e cila ka ne fokus arsimin profesional si mundesi e arte pee te plotesuar mungesat ne tregun e punes.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME