Wednesday, February 28, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKRYESOREMetallica fitoi një Grammy për performancën më të mirë metalike

Metallica fitoi një Grammy për performancën më të mirë metalike

Në total, ata kanë fituar nëntë çmime Grammy, më së shumti nga çdo grup metalik

Metallica fitoi një Grammy ‘Performanca më e mirë Metal’ në Music Awards të këtij viti për këngën e tyre ’72 Seasons’ nga albumi i tyre me titull të vitit 2023 .

Trofeu u prezantua gjatë transmetimit të ‘Ceremonisë së Premierës’ me basistin Robert Trujillo duke e pranuar atë në emër të grupit.

Me boyngeius dhe Paramore që dominojnë pjesën tjetër të kategorive të rock-ut, Metallica ishte i vetmi grup heavy metal që fitoi një Grammy këtë vit.

Grupi legjendar mundi të nominuarit e tjerë Disturbed, Ghost, Slipknot dhe Spiritbox.

Në total, Metallica tani ka fituar nëntë çmime Grammy, më së shumti nga çdo grup metalik.HAPËSIRË PËR REKLAMA

“Unë thjesht dua të them se Lars, James dhe Kirk nuk mund të ishin këtu sepse ata janë me familjet e tyre dhe familjet janë gjithçka për të gjithë ne,” tha Trujillo në fjalimin e tij të pranimit.

“Unë jetoj në Kaliforninë Jugore, kështu që është pak më e lehtë,” shtoi ai.

“Ne duam të falënderojmë Greg Fidelman, producentin tonë të jashtëzakonshëm dhe grupin e regjistrimit. Ata janë si një familje. Kur bën një album të tillë, bllokohesh, bashkëpunon. …. Mbani këto instrumente në duart tuaja. Le të mbajmë të rinjtë që bëjnë muzikë dhe të mbajmë ëndrrën gjallë”, theksoi ai.

Metallica pretendoi gjithashtu Grammy për albumin më të mirë rock dhe performancën më të mirë rock, por humbi ndaj Paramore dhe boygenius në ato kategori.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME