Tuesday, February 27, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeAKTUALITETMungesa e investimeve në rrjetin energjetik rrezikon të lerë pa drita banorët...

Mungesa e investimeve në rrjetin energjetik rrezikon të lerë pa drita banorët e Fermës Çlirim

Fier – Gjysma e lagjes Fermë Çlirim pa energji elektrike prej 24 otësh, shkak mungesa e investimit në rrjetin energjetik.

E ndodhur as 4 km largë qëndrës së Fierit “Fermë Çliri” mbetet pa energji elektrike me pak rreshje shiu që bien apo me një erë që fryn. Shkaku është mos investimi në rrjetin energjisë elektrike i cili ka shkuar deri në qëndër të njësisë administrative Afrim i Ri ku bën pjesë dhe kjo lagje.

Banorët i gjetëm teksa luanin dhe rrinin në sheshin qëndror, pranë tyre shtylla që ishin gati për të rënë dhe telat e shumtë me energji elektrike që vareshin mbi kokat e tyre. Edhe pse jemi ankuar , thonë ata, askush nuk ka bërë asgje.

Të tjerë banorë pohojnë se në këtë lagje nuk është imvestuar në rrjetin energjetik prej 70 vjetësh. Shirat e parë që bien në vjeshtë apo erërat që fryjnë banorët e kësaj lagje mbeten pa energji elektrike, po mbushim 24 orë pa drita , pohojnë disa prej tyre.

Ata pohojnë faktin se përsa i përket dhe mbejteve urbane ato hiqen por banorët duhet të ndërgjegjësohen e ti hedhin brenda në kontenier e jo jasht tyre, pasi lënia jashtë rrezikon shëndetin e tyre.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME