Wednesday, November 29, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeKULTURËNdërron jetë ish-presidenti i Italisë, Giorgio Napolitano

Ndërron jetë ish-presidenti i Italisë, Giorgio Napolitano

Ka ndërruar jetë në Romë, ish-presidenti i Italisë, Giorgio Napolitano. Ai ishte 98 vjeç. Napolitano ishte Presidenti i 11-të i Republikës Italiane nga 15 maj 2006 deri më 14 janar 2015 dhe i pari në historinë italiane që u zgjodh për një mandat të dytë.

Para tij e kishte mbajtur detyrën Carlo Azeglio Ciampi dhe më pas presidenti aktual, Sergio Mattarella. Jeta e Giorgio Napolitano-s ishte një jetë kushtuar politikës: president i Dhomës në Parlamentin Evropian nga viti 1989 në 1992 dhe nga 1999 në 2004. Në vitin 2005 ai u emërua senator i përjetshëm. Në vitin 2006 ai u bë Kryetar i Shtetit.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME