Sunday, April 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËOPINION/ ANALIZËNjë si Giorgia Meloni rrëzon Ramën! Ka Shqipëria një ”fenomen” të tillë?

Një si Giorgia Meloni rrëzon Ramën! Ka Shqipëria një ”fenomen” të tillë?

Para 5 vitesh, partia e Giorgia Melonit, “Fratelli D’Italia” mori 4% të votave e sot 26% në zgjedhjet parlamentare që u mbajtën të dielën dhe e bëjnë atë kryeministren e parë femër në Itali.

Kush është ky fenomen që do të ndryshojë Italinë dhe ka befasuar Europën? 45-vjeçarja vjen nga lagjet e thjeshta, nuk ka shkollë të lartë, por arsim të mesëm. Ylli i saj është rritur pikërisht kur në vitin 2011, e dalë nga qeveria Berlusconi, refuzoi të mbështeste qeverinë teknike të Mario Montit, ku mori pëlqimin e borgjezisë së lartë italiane.

Giorgia Meloni ka bërë karrierë politike nga A-ja në partinë e saj; nga forumi i rinisë, në gazetare e gazetës së partisë, në këshilltare provinciale, kandidate për deputete, ministre e më pas kryetare partie.

Ajo është një model që duhet të rrëzojë edhe Edi Ramën nga pushteti, një grua sidomos që do ta bënte Ramën t’i rrëzohet edhe kauza e tij e fortë, ajo e përkrahjes së grave në politikë. A mund ta bëjë Grida Duma e PD-së këtë, ose Jozefina Topalli? Pikërisht në momentin që Meloni tregoi se ka “këllqe” dhe nisi të thurë lidershipin e saj, atë e afruan saga e kapitalistëve të mëdhenj italianë, dhe i hapën thesin.

Deputeti demokrat, Tritan Shehu e krahason Jozefina Topallin me kryeministren e ardhshme të Italisë, Giorgia Meloni. Për të Topalli mund të ishte Meloni i Shqipërisë.

”Duhet të jem shumë i sinqertë, padyshim që PD-ja kaloi një moment të vështirë, ka rikuperuar shumë, përsëri ka vështirësitë e saj, veçanërisht në nivelin e disa deputetëve. Ne bëmë një trajektore me figura dhe mosha më të reja, por dështuam. Jozefina Topalli mund të ishte, nuk qëlloi të ishte, por aktiviteti politik është i gjatë, nuk është se mbaron me kaq, as për Jozefinën, as për njeri tjetër. Rëndësi ka në disa momente jo vetëm mosha, por edhe energjitë e idetë”.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME