Sunday, June 16, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomePOLITIKËOPINION/ ANALIZËNO NAME, NO FACE, NO NUMBER

NO NAME, NO FACE, NO NUMBER

Nga Lutfi Dervishi – Sot në orën 17:00 do të mbahet seanca e parë për zgjedhjen e Presidentit të ri, por pa kandidatë. Ndaj dhe ironitë për këtë proces nuk kanë munguar.

Gazetari Lutfi Dervishi, ka shkruar këtë fjalë në një postim në facebook. ”Raundi parë i zgjedhjes së Presidentit: no name, no face, no number”.

Pas këtij raundi të parë, Kushtetuta parashikon edhe 4 raunde të tjera votimi. Për zgjedhjen e Presidentit në tre votimet e para kërkohet një shumicë e cilësuar prej 84 votash, që imponon konsensus me opozitën.

Dy raundet e fundit kërkojnë shumicë të thjeshtë me 71 vota, që i jep mundësinë mazhorancës socialiste të votojë sipas dëshirës.

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fdervishi.lutfi%2Fposts%2F565385038278483&show_text=true&width=500

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME