Monday, March 27, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeUncategorizedOKB rezolutë me shumicë dërrmuese kundër Rusisë

OKB rezolutë me shumicë dërrmuese kundër Rusisë

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka votuar në mënyrë dërrmuese duke aprovuar një rezolutë që dënon pushtimin e Rusisë në Ukrainë. Ajo bën thirrje për tërheqjen e trupave nga Ukraina dhe një ndalesë për të luftuar.

141 vende votuan në favor të mocionit, 32 abstenuan dhe 7 (duke përfshirë Rusinë) votuan kundër. Votimi i Kombeve të Bashkuara erdhi një ditë para përvjetorit të parë të pushtimit. Vota e OKB kërkoi paqe sa më shpejt të jetë e mundur.

Rezoluta riafirmoi mbështetjen për “sovranitetin” e Ukrainës dhe “integritetin territorial”, duke refuzuar çdo pretendim rus për pjesët e pushtuara të vendit. Kjo pasi në shtator, deputetët në Moskë votuan të aneksojnë në mënyrë të paligjshme 4 rajone të Ukrainës.

OKB gjithashtu kërkoi “që Federata Ruse menjëherë, plotësisht dhe pa kushte të tërhiqte të gjitha forcat e saj ushtarake nga territori i Ukrainës brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht” dhe apeloi “për ndërprerje të armiqësive”.

Rezoluta nuk është ligjërisht e detyrueshme, por mban peshë politike. Rezoluta u miratua në mënyrë dërrmuese nga shumica e kombeve, por kishte disa abstenime të dukshme. Kina, India, Irani dhe Afrika e Jugut ishin midis 32 vendeve që abstenuan. 7 vendet që votuan kundër ishin Rusia, Bjellorusia, Koreja e Veriut, Eritrea, Mali, Nikaragua dhe Siria.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

MË TË LEXUARA

LAJMET E FUNDIT

%d bloggers like this: