Friday, July 12, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIPërditësimi i ri i Whatsapp

Përditësimi i ri i Whatsapp

WhatsApp është një mënyrë jashtëzakonisht popullore për të ndarë imazhe dhe video me miqtë. Por gjithashtu zvogëlon ato foto  në një madhësi shumë më të vogël, që do të thotë se ato janë me cilësi më të ulët kur mbërrijnë në telefonat e njerëzve.

Tani kompanoa thotë se po nxjerr një përditësim që do t’i lejojë njerëzit të dërgojnë fotografi në “cilësi HD” dhe “rezolucion të lartë”. Përditësimi do të vijë për imazhet në “javët e ardhshme”, tha WhatsApp. Videot HD do të “vijnë së shpejti”, me sa duket në një shkallë më të gjatë kohore. Të gjitha imazhet do të mbrohen me enkriptim nga fundi në fund, si me mesazhet e dërguara në aplikacion.

Përdoruesit do të kenë gjithashtu mundësinë për të marrë imazhe në definicion standard – edhe nëse ato janë dërguar në HD. Nëse një personi po i dërgohen fotografi, por nuk ka internet të mirë, ai do ta marrë atë në cilësi standarde dhe do t’i jepet opsioni për ta përmirësuar atë në rezolucion të plotë.

WhatsApp ka ofruar prej kohësh opsionin për të ndryshuar cilësinë me të cilën dërgohen imazhet, ose që telefoni të zgjedhë automatikisht midis dërgimit të imazheve më të mira ose ruajtjes së të dhënave, në varësi të lidhjes. Por edhe zgjedhja e opsionit “cilësia më e mirë” do të thotë që ato janë shumë të ngjeshura dhe do të humbasin detajet dhe rezolucionin e figurës origjinale.

Deri më tani, përdoruesit kanë qenë të detyruar të përdorin një zgjidhje të ndërlikuar për të dërguar imazhe me cilësi të plotë. Kjo nënkuptonte përdorimin e opsioneve të WhatsApp-it për ndarjen e dokumenteve dhe më pas dërgimin e një imazhi përmes tij – një rregullim që nuk do të kërkohet më.

Marrë nga: Independent

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME