Saturday, May 25, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
HomeMAGAZINËTEKNOLOGJIPërdorimi i celularit në momente të caktuara, rrit rrezikun e kancerit

Përdorimi i celularit në momente të caktuara, rrit rrezikun e kancerit

Një varg përparimesh në kërkimin e kancerit gjatë dekadës së fundit ka ndihmuar që normat e mbijetesës të rriten ndjeshëm.

Por parandalimi i sëmundjes mbetet një pikë qendrore e rëndësishme për shkencëtarët. Zakonet që mbushin jetën tonë të përditshme, duke përfshirë përdorimin e telefonit, mund të ndikojnë në rrezikun e kancerit.

Kanceri është një sëmundje që shfaqet kur qelizat e ADN-së fitojnë aftësinë për t’u shumuar dhe për t’u bërë mashtrues. Sëmundja ka shumë shkaqe të njohura, por shumë janë anashkaluar në jetën e përditshme.

Në një studim të vitit 2018 të botuar në revistën Environmental Health Perspectives, studiuesit zbuluan se ekspozimi ndaj niveleve të larta të dritës së kaltër në natyrë gjatë natës mund të rrisë dyfish rrezikun e kancerit të prostatës.

Drita e kaltër besohet se është më e dëmshme për shëndetin e njeriut për shkak të intensitetit të saj. Ajo ka një gjatësi vale më të shkurtër se dritat e tjera në spektrin e dukshëm, që do të thotë se lëshon më shumë energji se dritat e tjera të dukshme.

Ajo shpjegoi: “661 pacientë me kancer të zorrëve u krahasuan me 1,322 kontrolle. Autorët llogaritën, duke përdorur të dhëna për ekspozimin artificial gjatë natës nga monitorimi satelitor, se ekspozimi ndaj dritës së kaltër rrit rrezikun e kancerit të zorrëve me 60 për qind”.

POSTIME TË NGJASHME

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

NJOFTIME TË NDRYSHME

MË SHUMË LAJME